Šta se događa ako jedete banane s crnim mrljama? Mnogi ljudi prave ovu grešku…

Kada se nađete pred izborom da li konzumirati banane sa crnim točkicama na kori, možda ćete se dvoumiti. Međutim, odgovor na ovo pitanje je zapravo vrlo jednostavan. Dok nezrele, zelene banane možda izgledaju neprikladno, potpuno zrele banane sa smeđim mrljama često izazivaju sumnju u njihovu sigurnost.

Ali, koja je prava razlika? Koje banane su bolje za vas?
Iako to može zvučati iznenađujuće, banane s tamnijom korom zapravo pružaju veće zdravstvene koristi. Dakle, ako imate nekoliko zrelih banana kod kuće, najbolje je da ih pustite da u potpunosti sazru prije nego što ih pojedete.

Na prvi pogled, lako možete prepoznati zrelu bananu po crnim točkicama na kori. Te točkice nisu samo estetska mana, već su odgovorne za proizvodnju tvari poznate kao TNF (tumor nekroza faktor), koja pomaže u borbi protiv abnormalnih stanica. Količina TNF-a u banani može se procijeniti po tamnoći i broju mrlja na njenoj kori.

Konzumacija potpuno zrelih banana, posebno onih s tamnim mrljama, može značajno poboljšati vaše zdravlje jačanjem imunološkog sistema. Japanski naučnici su potvrdili da banane koje sadrže TNF mogu pomoći u borbi protiv raka. Uvrštavanjem jedne do dvije zrele banane u vašu dnevnu ishranu, aktivno doprinosite jačanju odbrambenih mehanizama vašeg organizma.

Kako banane sazrijevaju, njihov sastav se menja. Dozrijevanjem se povećava sadržaj antioksidansa i pretvara škrob u lako probavljive šećere. Ali, ima tu još nešto. Utvrđeno je da banane s tamnim mrljama na kori potiču proizvodnju bijelih krvnih zrnaca, čineći ih zdravijima od zelenih ili potpuno žutih banana. Ing. Libor Javro, nutricionistički savjetnik, tvrdi da proces zrenja banane rezultira većim brojem vitamina i antioksidansa. Što je banana zrelija, to je veći sadržaj šećera u njoj.

Prisutnost tamnih mrlja na banani ukazuje na njen potencijal za snažno djelovanje protiv raka. TNF, moćna komponenta koja se nalazi u zrelim bananama, igra ključnu ulogu u borbi protiv kancerogenih ćelija. TNF unutar ovih ćelija pokreće proces poznat kao apoptoza, koji se odnosi na programiranu smrt ćelija. Slično Lentinanu, tvari prisutnoj u shiitake gljivama, banane također pomažu u borbi protiv raka. Lentinan je antitumorsko sredstvo koje se koristi i za lečenje tuberkuloze, sindroma hroničnog umora, bronhitisa, hepatitisa, pa čak i virusa HIV-a.

Izvanredan učinak Lentinana, prema istraživačima sa Nacionalnog instituta za istraživanje raka u Tokiju, pokazao je nevjerovatne rezultate u eksperimentima na miševima, gdje je eliminisao 80 do 100% tumora. Naknadne kliničke studije na ljudima koji su prošli kemoterapiju dodatno su potvrdile njegovu efikasnost, uz suzbijanje rasta tumora i produženje životnog veka. Osim toga, banane značajno stimulišu proizvodnju novih bijelih krvnih zrnaca, dok služe i kao preventivna mjera protiv ćelijskih mutacija.

Koje banane treba izbjegavati? Da biste sačuvali najviše korisnih spojeva, preporučuje se konzumacija zrelih banana što prije, izbegavajući njihovo čuvanje u frižideru. Prekomerno zrele banane, koje su na ivici truljenja, mogu izgubiti dragocene tvari i postati nebezbedne zbog povećane prisutnosti mikroorganizama, ističe Ing. Libor Javro. Stoga je poželjno izbjegavati banane koje su potpuno smeđe ili djelomično oguljene.

Za optimalne zdravstvene benefite, preporučuje se konzumacija potpuno zrelih banana sa malim crnim točkicama. Na taj način ćete osigurati da voće sadrži najveću moguću količinu korisnih tvari.