Sok od drenjina je nekada bio neizostavni dio narodnog lijeka, poznat po svojim blagotvornim efektima na zdravlje. Tradicionalno se davao djeci i osobama koje su patile od anemije, a njegova priprema je bila vještina koju su poznavale mnoge domaćice. Srećom, s porastom popularnosti prirodnih i domaćih proizvoda, ovaj zaboravljeni napitak ponovo osvaja naša domaćinstva.

Ovaj izvanredni sok je pravi spasitelj kada su u pitanju probavni problemi i akutni bolovi u stomaku. Osim što pomaže kod stomačnih tegoba, sok od drenjina ima i širu upotrebu – jača naš imuni sistem, štiti unutrašnje organe, te ima antibakterijska svojstva. Njegova redovna konzumacija može doprineti ljepoti i zdravlju kože, kose i noktiju.

U narodu se dugo znalo da sok od drenjina poboljšava krvnu sliku, te je posebno koristan za osobe koje pate od hroničnog umora uzrokovanog anemijom. Dodatno, podstiče imuni sistem, pružajući sveobuhvatan oporavak cijelog organizma. Zbog svih ovih benefita, sve više ljekara preporučuje njegovo uvođenje u svakodnevnu ishranu.

Tradicionalno se sok od drenjina koristi kao lijek za liječenje dizenterije i dijareje zbog visokog sadržaja tanina. Tanini stvaraju osjećaj skupljanja u ustima, sličan onom koji se javlja kada jedemo dunje, a upravo ta kontrakcija tkiva sprečava gubitak tjelesnih tečnosti, što je ključno za otklanjanje ovih tegoba.

Osim toga, drenjine su bogate mineralima i imaju izrazita obnavljajuća svojstva. Preporučuju se za konzumaciju nakon preležanih bolesti, jer efikasno pomažu u procesu oporavka. Redovno konzumiranje soka od drenjina može popraviti rad jetre i štititi je od oboljenja, što su potvrdila i naučna istraživanja.

Po tradicionalnoj kineskoj medicini, sok od drenjina je vrlo efikasan diuretik. Pomaže u stimulaciji proizvodnje urina, što je važno za pravilno funkcionisanje bubrega, a pri tom pomaže i u snižavanju krvnog pritiska te obezbjeđuje kvalitetnu detoksikaciju organizma.

Ovaj prirodni napitak je idealan za prevenciju gripa i prehlada zahvaljujući velikoj količini vitamina C, poznatom po svojim protivupalnim, antivirusnim i antibakterijskim svojstvima. Cvjetovi drena su, takođe, od velike koristi, posebno kod bolova u leđima, koljenima, menstrualnih tegoba i neurastenije.

Sok od drenjina sadrži i antioksidante koji štite naše tijelo od slobodnih radikala, sprječavajući na taj način pojavu hroničnih bolesti. Zbog svega ovoga, sok od drenjina zaslužuje posebno mjesto u vašoj ishrani.

Recept za Kuvani Sok od Drenjina:

  • 1 kg drenjina
  • 2 l vode
  • 2 kg šećera (po želji možete smanjiti količinu)

Priprema:
Operite dren i skuvajte ga u vodi dok ne omekša. Voda će poprimiti lijepu crvenu boju, dok će plodovi poblijediti. Kuhajte dren oko 20 minuta. Iscijedite skuvane drenjine, ali sačuvajte vodu u kojoj su se kuvale, jer sadrži mnogo hranjivih materija. Ispasirajte dren da biste odvojili plodove od koštica. Stavite ispasirane plodove u gazu i procijedite. Dobijenu tečnost dodajte vodi u kojoj su se kuvali plodovi. Dodajte šećer i kuvajte još oko 20 minuta dok sok ne dobije gustinu sirupa. Sipajte sok u sterilizovane staklene flaše dok je još vreo.

Recept za Nekuveni Sok od Drena:

  • 1 kg zrelih drenjina
  • 1,5 l vode
  • Sok od limuna

Priprema:
Zrele drenjine ispasirajte kroz gazu, jer imaju mekane plodove i nije ih potrebno kuvati.
U dobijenu tečnost dodajte vodu i sok od svježeg limuna.
Ovaj sok je kiseo i nije dugotrajan kao kuvani sirup, ali njegova svježa aroma i predivna boja učiniće da ga brzo popijete.
Pripremajući sok od drenjina, ne samo da ćete uživati u ukusnom napitku, već ćete unijeti u svoj organizam mnoštvo zdravih sastojaka koji će vam pomoći da održite vitalnost i dobro zdravlje.