U nastavku našeg današnjeg teksta fokusirat ćemo se na preporučene metode za sniženje tjelesne temperature. Kada se suočite s visokom temperaturom, često pri ruci nemamo odgovarajuće lijekove, međutim, ne treba odmah podlijegati klasičnoj medicini jer i priroda nudi mnoga učinkovita rješenja. Neki od ovih kućnih lijekova mogu poslužiti kao hitna pomoć dok čekate da lijekovi počnu djelovati ili kada jednostavno želite koristiti prirodne metode za snižavanje tjelesne temperature.

Medeni oblog: Prirodni lijek za temperaturu, kašalj i bronhitis

Jedna od najpoznatijih prirodnih metoda za snižavanje temperature i ublažavanje kašlja jest medeni oblog. Ovaj oblog se pokazao vrlo učinkovitim i kod djece i kod odraslih, a posebno pomaže kod bronhitisa, visoke temperature i upornog kašlja.

Kako pripremiti medeni oblog:

Potrebno je med, brašno (ili krompirov škrob) i biljno ulje.
Pomiješajte malo meda s brašnom i uljem kako biste dobili glatku smjesu.
Kada smjesa postane jednolična i nije previše ljepljiva, nanesite je na gazu.
Gazu s pripremljenom smjesom pričvrstite flasterom na područje bronhija (iznad srca).
Ovaj oblog pomaže tijelu da brže snižava temperaturu i smiruje kašalj. Za djecu je preporučljivo držati oblog 2-3 sata, dok odrasli mogu nositi oblog cijelu noć. Budite spremni na to da će dijete više znojiti, posebno prvih nekoliko puta kada primijenite ovu metodu.

Oblozi za snižavanje temperature

Pri visokoj temperaturi, oblozi su efikasan način da se ubrza proces snižavanja tjelesne temperature. Ovaj kućni lijek primjenjuje se kada temperatura dostigne 39-39,5°C i kada je važno brzo djelovati. Sve što vam treba je tanki ručnik ili čaršava natopljena u mlakoj vodi (nikada ledenoj). Omotajte tkaninu oko trupa, prepona ili ramena i ostavite je na tijelu 10 minuta. Ponovite postupak dok temperatura ne počne padati.

Sirćetni oblog

Sirćetni oblozi su još jedan tradicionalan način za snižavanje temperature. Pomiješajte jabukovo sirće i vodu u omjeru 1:3, natopite ručnik i stavite ga na čelo, zapešća, grudi i gležnjeve. Kada se ručnik zagrije, ponovo ga potopite i nanesite.

Limunov oblog

Limun je također izuzetno koristan u borbi protiv temperature. Možete izrezati limun na kriške i staviti ih na dlanove i stopala, ili možete iscijediti limunov sok i u njega namočiti pamučne čarape. Nanesite čarape na stopala, a preko njih suhe čarape, što će pomoći u smanjenju temperature.

Hladni oblozi za telad

Hladni oblozi za telad koriste se za snižavanje temperature do 38,5°C. Umočite pamučne pelene u hladnu vodu, ocijedite ih i omotajte oko listova. Ostavite da djeluje 15 minuta i ponovite tri puta za redom. Ovaj oblog također pomaže u smanjenju pritiska u glavi uzrokovanog visokom temperaturom.

Postepeno tuširanje

U slučaju visoke temperature, mlako tuširanje može pomoći. Tuširajte se oko 10 minuta, počevši s mlakom vodom i postupno prelazeći na hladniju. Ovo postupno hlađenje tijela pomaže da se temperatura smanji bez izazivanja šoka ili nelagode.

Najbolje biljke za smanjenje temperature

Bazga:
Čaj od cvjetova bazge ima snažno djelovanje u smanjenju temperature. Od osušenih cvjetova možete pripremiti čaj koji će potaknuti znojenje i ubrzati oporavak.

Kamilica:
Kamilica ne samo da smanjuje upalu, već i jača imunitet i pomaže u snižavanju temperature.

Lipa:
Čaj od lipe je izuzetno učinkovit kod gripe i groznice, no ne preporučuje se za temperature iznad 39°C jer može opteretiti cirkulaciju.

Malinovi listovi:
Čaj od listova maline pomaže kod groznice, gripe i upale grla, te se koristi i za smanjenje temperature.

Đumbir i kajenski biber

Đumbir ima antibakterijska svojstva koja pomažu kod povišene temperature i kašlja. Čaj od đumbira možete zasladiti medom i dodati limun. Kajenski biber, s druge strane, potiče znojenje, ubrzava cirkulaciju i pomaže u bržem oporavku.

Važnost tekućine i odmora

Kada imate temperaturu, ključno je unositi dovoljno tekućine kako biste spriječili dehidraciju. Pijte vodu, biljne čajeve, sokove i lagane juhe. Također, odmor je ključan jer tijelu treba energija za borbu protiv infekcije, pa pokušajte spavati što više kako bi se organizam oporavio.

Zaključak:
Ove prirodne metode mogu vam pomoći u brzom i učinkovitom snižavanju temperature, no važno je pratiti stanje i, u slučaju ozbiljnih simptoma ili komplikacija, obavezno se obratiti liječniku.