Znaci koje ne smijemo ignorisati kažu dermatološki stručnjaci, a predstavljamo vam ih u nastavku. Kao naš najveći i najizloženiji organ, koža ne samo da nas štiti već i reflektuje naše unutrašnje zdravlje i navike. Detaljan pogled na stanje kože može otkriti mnogo o našem organizmu i potrebama tijela. Evo četiri stanja kože koja ne biste trebali zanemariti i savjeti kako ih tretirati.
Masno čelo
Ako primijetite da vam je čelo masnije nego obično, moguće je da pretjerujete s čišćenjem kože. Naime, prečesto čišćenje, naročito više od jednom dnevno, može izazvati kontraefekat. Koža će, u pokušaju da nadoknadi izgubljene prirodne ulje, početi lučiti više sebuma, što rezultira masnijim izgledom. Umjesto toga, koristite nježnije proizvode i pokušajte ograničiti čišćenje na jednom dnevno.
Bubuljice oko usana
Pojava bubuljica oko usana može biti posljedica čestog dodirivanja lica prljavim rukama. Ova zona lica posebno je podložna bakterijskim infekcijama, pa sljedeći put kada naslonite bradu na dlanove, sjetite se svih površina koje ste prethodno dodirnuli, poput novčanica. Redovno pranje ruku i svjesno izbjegavanje kontakta lica s rukama mogu značajno smanjiti pojavu bubuljica na ovom području.
Grubi obrazi
Gruba i hrapava koža na obrazima može biti rezultat izlaganja zagađenom zraku. Gradovi s visokim nivoom smoga i prljavog vazduha često uzrokuju promjene na koži lica, posebno na obrazima. Zaštitite kožu tako što ćete ujutro nanositi serum ispod kreme sa zaštitnim faktorom, a navečer temeljito očistiti lice kako biste uklonili sve nečistoće s kože.
Suha koža ispod očiju
Ako je koža ispod očiju suha i zategnuta, to je vjerovatno znak da ne unosite dovoljno tečnosti. Dehidratacija može izazvati ekstremnu suhoću, što se posebno primijeti na tankoj koži ispod očiju. Jednostavno rješenje je povećati unos vode – preporučuje se najmanje osam čaša dnevno. Ova navika brzo će poboljšati hidrataciju kože i vratiti joj svježinu.
Dodatni savjeti za prepoznavanje i njegu specifičnih stanja kože
Naša koža ima nevjerovatnu sposobnost da nam signalizira promjene unutar tijela, bilo da se radi o stresu, prehrani, nivou hidratacije ili kvalitetu okoline u kojoj živimo. Pogledajmo neka dodatna stanja kože i kako ih možemo tretirati prirodnim i jednostavnim metodama.
Crvenilo na obrazima
Ako primijetite crvenilo ili blago peckanje na obrazima, moguće je da vaša koža reaguje na stres, alergije ili čak određene namirnice. Alkohol, kofein i začinjena hrana mogu pogoršati crvenilo. Razmislite o smanjenju unosa ovih namirnica i dodajte u rutinu njegujuće serume s umirujućim sastojcima poput aloe vere ili kamilice, koji pomažu u smirivanju nadraženosti kože.
Tamni kolutovi ispod očiju
Tamni kolutovi često su povezani sa umorom, ali mogu biti i znak dehidratacije ili nedostatka sna. Kako biste smanjili tamne kolutove, pobrinite se da pijete dovoljno vode i omogućite sebi barem 7-8 sati kvalitetnog sna svake noći. Hladne obloge od zelenog čaja ili krastavca mogu brzo osvježiti i smanjiti natečenost ispod očiju.
Neobična suhoća na čelu ili oko nosa
Pojava suhe kože na čelu ili oko nosa može ukazivati na manjak vitamina B u organizmu, posebno B2 i B6. Povećajte unos hrane bogate ovim vitaminima, kao što su banane, zob, orasi, i mahunarke. Takođe, razmislite o uključivanju hidratantnih krema s hijaluronskom kiselinom i glicerolom kako biste koži vratili vlagu i smanjili perutanje.
Bijele tačkice na licu (milia)
Milia su male bijele tačkice koje se pojavljuju kada se keratin (protein koji koža proizvodi) zarobi ispod površine kože. Ove tačkice nisu štetne, ali mogu biti dosadne. Izbjegavajte cijeđenje i koristite nježne pilinge sa glikolnom ili mliječnom kiselinom koji mogu pomoći u otvaranju pora. Posjeta dermatologu za profesionalno uklanjanje milia je također dobar izbor.