Zdravlje našeg srca ovisi o raznim čimbenicima, a među najvažnijima su prehrana i tjelesna aktivnost. Međutim, važno je obratiti pažnju i na određene noćne navike koje mogu značajno utjecati na naše cjelokupno zdravlje te povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Prema dr. Katie Tomasko, kardiologinji, nemirno prevrtanje i često buđenje tijekom noći mogu negativno utjecati na vaš kardiovaskularni sustav. Ovi problemi povezani su s promjenama krvnog tlaka, jer kvalitetan san pomaže u održavanju normalnih razina krvnog tlaka. Dr. Tomasko ističe da osobe koje imaju poteškoća s uspavljivanjem ili se često bude tijekom noći, obično imaju povišen krvni tlak. Poznato je da povećani stres negativno djeluje na srce, što povećava rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.

Opsežna istraživanja pokazala su jaku povezanost između nesanice, poremećaja sna koji karakteriziraju poteškoće u započinjanju ili održavanju sna, i raznih kardiovaskularnih bolesti poput hipertenzije, srčanih bolesti i zatajenja srca. Kod osoba koje već pate od srčanih oboljenja, nesanica dodatno povećava rizik od pogoršanja stanja. Nedavno istraživanje, objavljeno u časopisu Sleep Advances, otkrilo je da nesanica povećava rizik od zatajenja srca, moždanog udara i smrtnosti povezane s kardiovaskularnim bolestima. U studiji je sudjelovalo 1082 pacijenta koji su ili već imali srčanu bolest ili su bili podvrgnuti nekoj vrsti liječenja.

Nakon početka studije, utvrđeno je da 45% pacijenata pati od nesanice, dok je 24% izjavilo da su koristili tablete za spavanje u prethodnom tjednu. Tijekom prosječnog razdoblja praćenja od 4,2 godine, 225 pacijenata doživjelo je ukupno 364 teška srčana događaja.

Nakon uzimanja u obzir kardiovaskularnih rizika, komorbiditeta te simptoma anksioznosti i depresije, istraživači su otkrili značajnu povezanost između nesanice i dugoročnih srčanih komplikacija u usporedbi s pacijentima koji nisu imali probleme sa spavanjem.

Kako nesanica utječe na zdravlje srca: Savjeti za bolji san i smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti
Nesanica nije samo neugodan problem s uspavljivanjem; ona može imati ozbiljne posljedice na zdravlje srca. Kardiovaskularni sustav je iznimno osjetljiv na kvalitetu sna, a nedostatak sna ili loša kvaliteta sna može uzrokovati niz problema, uključujući povećan rizik od srčanih bolesti, hipertenzije i infarkta.

Kako nesanica šteti srcu?
Kada ne spavate dovoljno, tijelo ostaje u stanju stresa. To može dovesti do dugotrajno povišenog krvnog tlaka, što dodatno opterećuje srce i krvne žile. Također, nedostatak sna remeti ravnotežu hormona koji reguliraju apetit, što može dovesti do prejedanja i povećanja tjelesne težine, još jednog faktora rizika za srčane bolesti.

Osim toga, osobe koje pate od kronične nesanice često doživljavaju povećane razine kortizola, hormona stresa, koji može uzrokovati upale u tijelu, uključujući i upale krvnih žila. Ove upale mogu ubrzati razvoj ateroskleroze, stanja u kojem se plak nakuplja na zidovima arterija, povećavajući rizik od srčanog udara.

Savjeti za bolji san i zaštitu srca

Stvorite rutinu spavanja:
Pokušajte ići na spavanje i buditi se svaki dan u isto vrijeme, čak i vikendom. Ova rutina pomoći će vašem tijelu da se navikne na redovan raspored spavanja.

Izbjegavajte stimulans prije spavanja:
Kofein, nikotin i alkohol mogu ometati san. Pokušajte izbjegavati ove supstance barem nekoliko sati prije spavanja.

Stvorite opuštajuće okruženje za spavanje:
Učinite svoju spavaću sobu tamnom, tihom i hladnom. Razmislite o korištenju opuštajućih tehnika poput meditacije ili dubokog disanja prije spavanja.

Ograničite upotrebu ekrana prije spavanja:
Plavo svjetlo s telefona, tableta i računala može ometati proizvodnju melatonina, hormona koji regulira san. Pokušajte izbjegavati ekrane barem sat vremena prije spavanja.

Vježbajte redovito:
Tjelesna aktivnost može poboljšati kvalitetu sna, ali izbjegavajte intenzivno vježbanje neposredno prije spavanja jer može imati suprotan učinak.

Potražite stručnu pomoć:
Ako se nesanica nastavi, obratite se svom liječniku ili stručnjaku za spavanje. Moguće je da je problem povezan s osnovnim zdravstvenim stanjem koje zahtijeva liječenje.

Zaključak
Kvalitetan san ključan je za održavanje zdravlja srca. Ako primijetite da se često budite umorni ili imate problema s uspavljivanjem, važno je poduzeti korake kako biste poboljšali svoj san. Na taj način ne samo da ćete se osjećati bolje, već ćete i smanjiti rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti.