IMATE LI OVE RANICE U USTIMA? EVO ŠTA VAS ONE UPOZORAVAJU: Simptom koji ne smijete ignorirati

Bijele, bolne ranice u ustima, koje peckaju i postaju neugodne pri kontaktu s hranom ili jezikom, poznate su kao afte. Ako često patite od afti, sigurno znate koliko one mogu biti iritantne i neugodne. Iako nisu ozbiljan zdravstveni problem, važno je znati šta uzrokuje njihov nastanak i kako ih se što brže riješiti. Donosimo nekoliko prirodnih lijekova koje možete sami pripremiti.

Šta su afte i zašto nastaju?
Afte su male bijele ranice u ustima koje se mogu pojaviti na unutrašnjoj strani usana, obraza ili na jeziku. Iako nisu zarazne niti opasne, mogu biti vrlo bolne i ometati svakodnevne aktivnosti poput jedenja i govora. Razlog sporog zacjeljivanja je činjenica da su stalno izložene slini, što otežava proces oporavka.

Najčešći uzroci afti uključuju:

  • Genetsko nasljeđivanje – sklonost aftama može biti nasljedna.
  • Ozljede u ustima – povrede od četkice za zube, bombona ili tvrde hrane.
  • Nadražujuća hrana – začinjena, kisela ili izrazito slana hrana može izazvati nastanak afti.
  • Hormonske promjene i stres – hormonalne fluktuacije i emocionalni stres mogu povećati rizik od pojave afti.
  • Nedostatak vitamina i minerala – posebno vitamina B, željeza, cinka i folne kiseline.
  • Pad imuniteta – oslabljen imunitet može doprinijeti pojavi ovih ranica.
  • Alergije i lijekovi – određeni lijekovi ili alergijske reakcije također mogu biti uzročnici.

Prirodni lijekovi za liječenje afti
Iako afte obično prolaze same od sebe u roku od sedmicu do dvije, postoje prirodni načini da ubrzate njihov oporavak i smanjite nelagodu.

1. Soda bikarbona
Soda bikarbona je poznata po svom protuupalnom i dezinfekcijskom djelovanju. Napravite pastu od žličice sode bikarbone i nekoliko kapi vode. Nanesite smjesu štapićem za uši direktno na aftu i ostavite da djeluje 10 do 15 sekundi. Soda bikarbona će smanjiti upalu, dezinficirati područje i pomoći u bržem zatvaranju rane. Postupak možete ponavljati više puta dnevno, posebno nakon obroka i prije spavanja.

2. Propolis
Propolis, prirodni pčelinji proizvod, poznat je po svojim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima. Možete koristiti propolis u obliku kapi ili spreja. Nanesite malu količinu propolisa na štapić za uši i pritisnite na aftu. Propolis će formirati zaštitni sloj preko rane, čime će je zaštititi od daljnje iritacije i ubrzati zacjeljivanje. Ovaj postupak također ponavljajte nekoliko puta dnevno, posebno nakon jela i prije spavanja.

3. Otopina za grgljanje
Grgljanje antiseptičkih otopina može pomoći u smanjenju iritacije i spriječiti širenje bakterija u ustima. Pomiješajte žlicu 20-postotnog hidrogen peroksida s pola čaše mlake vode, dodajte žličicu sode bikarbone i žličicu soli. Dobro promiješajte i grgljajte ovu otopinu u ustima 30 sekundi, a zatim je ispljunite. Ovaj postupak možete ponavljati nekoliko puta dnevno.

4. Ljekoviti čajevi
Čajevi poput crnog ili zelenog bogati su taninom, prirodnim antiseptikom koji može ubrzati zacjeljivanje afti. Čajevi od kamilice i kadulje poznati su po svojim protuupalnim svojstvima, pa mogu pomoći u smanjenju bola i ubrzavanju oporavka. Pripremite šolju čaja i ostavite da se malo ohladi. Grgljajte usta čajem, a zatim ga ispljunite. Postupak ponavljajte nekoliko puta dnevno, posebno kada se bol i peckanje pojačaju.

Zaključak
Iako afte nisu ozbiljan zdravstveni problem, mogu biti vrlo neugodne. Srećom, postoji niz prirodnih lijekova koji mogu pomoći u smanjenju simptoma i ubrzanju oporavka. Uvođenjem ovih metoda u svoju rutinu, možete olakšati bol i ubrzati proces zacjeljivanja ranica u ustima. Ako se afte često vraćaju ili traju duže od dvije sedmice, preporučuje se posjet liječniku radi daljnjeg pregleda i savjetovanja.