Biljke bujaju, štetočine bježe, zemlja se čisti: Soda bikarbona pravi čuda u vašoj bašti
Soda bikarbona već vjekovima ima široku primjenu u domaćinstvu – koristi se za čišćenje, dezinfekciju, pa čak i za njegu ljepote i zdravlja. Međutim, malo ko zna da ovaj čudesni prah iz kuhinje može postati i nezamjenjiv saveznik u bašti. Pomaže biljkama da bolje rastu, štiti ih od štetočina i bolesti, poboljšava kvalitet zemlje i čini da vaša bašta izgleda zdravo i bujno.
Donosimo vam devet fantastičnih načina kako iskoristiti sodu bikarbonu za njegu biljaka i održavanje vrta.
1. Prirodni pesticid koji tjera štetočine, a čuva biljke
Zaboravite na hemijske pesticide – soda bikarbona je prirodno i efikasno rješenje protiv napasnika poput paukovih grinja, lisnih vaši i drugih insekata. Ne šteti korisnim insektima, ni zemljištu.
Recept za prirodni pesticid: Pomiješajte:
- 1 kašičicu sode bikarbone
- 1/3 šolje maslinovog ulja
- 1 šolju vode
Sipajte u raspršivač, dobro promućkajte i prskajte biljke svaka dva-tri dana dok se problem ne riješi. Ovaj sprej djeluje i protiv gljivičnih bolesti na ružama, vinovoj lozi i povrću.
Za odbijanje insekata, pomiješajte:
- 1 kašiku maslinovog ulja
- 1 kašiku sode bikarbone
- nekoliko kapi tečnog sapuna
- 5 litara vode
Ovim rastvorom prskajte povrtnjak svakih nekoliko dana.
Bonus savjet za suzbijanje mrava:
Pomiješajte 5 kašičica šećera u prahu sa sodom bikarbonom i pospite na mravinjake. Mravi neće primijetiti razliku i nakon konzumacije uginuće. Za dodatni efekat, stazu mrava poprskajte jabukovim sirćetom koje sadrži fungicid smrtonosan za mrave.
2. Provjerite pH vrijednost zemlje – lako i brzo
Nisu sve biljke iste – neke uspijevaju samo na kiselom, a druge na alkalnom tlu. Soda bikarbona vam pomaže da jednostavno otkrijete kakvo vam je zemljište.
Test:
U nekoliko čaša stavite uzorke zemlje s različitih mjesta.
U jednu čašu sipajte sirće – ako se pjeni, zemlja je alkalna (pH iznad 7).
Ako nema reakcije, u drugi uzorak dodajte sodu bikarbonu i malo vode. Ako se zemlja zapjeni, tlo je kiselo (pH ispod 7).
3. Ljepše i bogatije cvjetanje
Biljkama koje vole alkalno tlo, poput hortenzija, begonija i geranija, soda bikarbona pomaže da bujnije cvjetaju.
Dodajte prstohvat sode bikarbone u vodu kojom zalijevate ove biljke – cvjetovi će biti zdraviji, veći i dugotrajniji.
Ako želite da rezane hortenzije duže traju u vazi, stavite malo sode bikarbone u vodu i uživajte u njihovoj ljepoti danima.
4. Prirodno protiv puževa
Puževi su česta napast u bašti, ali uz sodu bikarbonu lako ćete ih se riješiti. Dovoljno je da sodu pospete direktno po puževima ili napravite zaštitni prsten oko biljaka – puževi neće preći preko ove prepreke.
5. Paradajz sladak poput jabuke
Ako želite da vam paradajz bude slastan i ukusan, pospite malo sode bikarbone oko korijena biljke. Smanjit će kiselost zemlje i paradajz će poprimiti pun, sladak ukus.
6. Podmladite biljke i oživite baštu
Soda bikarbona zajedno sa morskom soli stimuliše rast i zdrav izgled biljaka.
Recept:
U 5 litara vode rastopite po 1 kašiku sode bikarbone i morske soli.
Zalijevajte cvijeće, grmlje i živu ogradu – biljke će oživjeti, listovi će zablistati, a rast se ubrzati.
7. Efikasno uklanja korov
Za dosadni korov oko kuće nema boljeg saveznika od sode bikarbone. Prvo korov dobro zalijte vodom, a zatim obilno pospite sodom bikarbonom.
Pazite da ne prospete po biljkama koje želite sačuvati, jer soda može oštetiti i korisne biljke.
8. Protiv crva na kupusu, karfiolu i brokoliju
Ove biljke često napadaju crvi, ali rješenje je jednostavno. Pomiješajte jednake količine sode bikarbone i običnog brašna, pa pospite po biljkama. Crvi će nakon kontakta sa smjesom uginuti već istog dana.
9. Brzo i lako čišćenje ruku nakon rada u bašti
Ruke nakon rada u zemlji često ostaju prljave i teško se peru. Soda bikarbona tu radi čuda – na mokre ruke nanesite malo sode, protrljajte i isperite. Prljavština iz pora nestaje, a ruke ostaju glatke i čiste.
Zaključak
Soda bikarbona je zaista čudo iz kuhinje koje čini vašu baštu ljepšom, zdravijom i bogatijom. Jeftina, lako dostupna i potpuno prirodna – zamjenjuje skupe hemikalije, štiti vaše biljke i čuva prirodu.
Uključite sodu bikarbonu u svoju baštensku rutinu i uživajte u zdravim plodovima, raskošnom cvijeću i vrtu bez štetočina!