Šta Znači Neprestani Svrab u Ušima i Koji su Mogući Uzroci?
Svrab u ušima je neprijatna pojava koja može pogoditi ljude svih uzrasta. Ako vas uši neprestano svrbe, važno je da obratite pažnju na moguće uzroke i da ne pokušavate riješiti problem neprikladnim metodama, poput čačkanja ušiju različitim predmetima. U nastavku su navedeni najčešći uzroci svraba u ušima i kako ih pravilno tretirati.
1. Nakupljanje Voska u Ušima
Ušni vosak, ili cerumen, ima važnu ulogu u zaštiti ušnog kanala od prljavštine i bakterija. Međutim, prekomjerno nakupljanje voska može izazvati svrab. Pokušaji čišćenja voska pamučnim štapićima često pogoršavaju problem jer vosak guraju dublje u ušni kanal. Umjesto toga, preporučuje se upotreba kapi za uši koje razgrađuju vosak i omogućavaju njegovo prirodno izbacivanje.
2. Nepravilno Čišćenje Ušiju
Mnogi ljudi imaju naviku da čiste uši pamučnim štapićima, što može dovesti do iritacije i upale ušnog kanala. Ova praksa može oštetiti kožu unutar uha, olakšavajući ulazak bakterija i povećavajući rizik od infekcija. U težim slučajevima, može doći do povrede bubne opne ili slušnih koščica. Ušni vosak se prirodno izbacuje iz kanala i nema potrebe za agresivnim čišćenjem.
3. Infekcije Uha
Infekcije, uzrokovane bakterijama ili virusima, čest su uzrok svraba u ušima. Ove infekcije se često javljaju kod prehlade, gripa ili alergija, a ljeti su posebno česte nakon kupanja u bazenima, rijekama ili moru, što može dovesti do tzv. “plivačkog uha”. Ako sumnjate na infekciju, važno je da posjetite ljekara, koji će vam prepisati odgovarajuće kapi za liječenje.
4. Alergija na Hranu
Svrab u ušima može biti povezan s alergijama na određene namirnice, posebno ako patite od polenske alergije. Ovaj fenomen se naziva oralni alergijski sindrom i nastaje zbog unakrsne reakcije između proteina u hrani i polena na koji ste alergični. Ako primijetite da vam određena hrana izaziva svrab u ušima, izbjegavajte te namirnice i konsultujte se s alergologom.
5. Kožna Alergija
Kožne alergije, izazvane kozmetičkim proizvodima poput šampona, lakova za kosu, kao i kontaktom s određenim materijalima (plastika, guma, metal), mogu uzrokovati svrab u ušima. Reakcija, poznata kao kontaktni dermatitis, može se pojaviti 24 do 72 sata nakon izlaganja problematičnoj supstanci, ali ponekad i kasnije.
Kada Potražiti Pomoć Ljekara?
Ako imate konstantan svrab u ušima, važno je da se obratite ljekaru. On će vam pomoći da identifikujete uzrok svraba i prepiše odgovarajuću terapiju. Ne zanemarujte ovaj simptom, jer neadekvatno liječenje može dovesti do ozbiljnijih problema.
Dodatni Savjeti i Prevencija za Svrab u Ušima
Ako se suočavate sa neprestanim svrabom u ušima, važno je razumjeti ne samo uzroke, već i kako spriječiti ovaj problem i održavati zdravlje ušiju.
Evo nekoliko dodatnih savjeta koji vam mogu pomoći:
1. Izbjegavajte Prekomjerno Čišćenje Ušiju
Često čišćenje ušiju pamučnim štapićima može izazvati iritaciju i pogoršati problem sa svrabežom. Ušni vosak ima zaštitnu funkciju i ne treba ga potpuno uklanjati. Umjesto toga, fokusirajte se na redovno pranje vanjskog dijela uha toplom vodom i blagim sapunom, a unutrašnjost uha ostavite da se sama prirodno čisti.
2. Koristite Oprezno Slušalice i Slušne Aparate
Slušalice, naročito one koje se ubacuju u uši, mogu uzrokovati iritaciju i potencijalno izazvati infekcije ako nisu pravilno očišćene. Redovno čistite slušalice i izbjegavajte dugotrajno nošenje bez pauza. Takođe, ako koristite slušni aparat, vodite računa o njegovoj higijeni kako biste spriječili infekcije i iritacije.
3. Izbjegavajte Samoliječenje
Iako na tržištu postoje različiti proizvodi za čišćenje ušiju, važno je koristiti ih oprezno i prema uputstvima. Ako imate hronični problem sa svrabežom ili osjećajem zagušenja u ušima, najbolje je posjetiti ljekara umjesto da se sami liječite. Ljekar može provjeriti da li postoji ozbiljniji problem koji zahtijeva profesionalnu intervenciju.
4. Pripazite na Alergije
Ako ste skloni alergijama, obratite pažnju na proizvode koje koristite na kosi i licu, kao što su šamponi, balzami, ili proizvodi za stilizovanje kose. Pokušajte koristiti hipoalergenske proizvode kako biste smanjili rizik od iritacije. Takođe, ako primijetite da određena hrana izaziva svrabež u ušima, pokušajte je izbjegavati i razgovarajte sa alergologom o mogućim testovima na alergije.
5. Održavajte Higijenu Tijekom Ljetnih Mjeseci
Tijekom ljeta, zbog češćeg kupanja u bazenima, rijekama ili moru, povećava se rizik od razvoja “plivačkog uha” i drugih infekcija. Kako biste smanjili rizik, uvijek temeljno osušite uši nakon plivanja i izbjegavajte duže boravke u vodi bez zaštite. Postoje i kapi za uši koje se mogu koristiti preventivno nakon plivanja kako bi se smanjio rizik od infekcija.
6. Pazite na Suvoću Kože
Suva koža može uzrokovati svrabež u ušima, posebno kod osoba koje imaju ekcem ili psorijazu. Ako ste skloni suvoći kože, koristite hidratantne kreme ili losione oko ušiju, ali izbjegavajte nanošenje unutar ušnog kanala. Ako primijetite suvoću ili ljuštenje kože unutar uha, posjetite dermatologa kako biste dobili odgovarajući tretman.