Bol i pritisak u predelu čela, nosa i očiju, kao i teškoće s disanjem i izbacivanjem gustog sekreta, česti su problemi s kojima se milioni ljudi suočavaju širom sveta tokom infekcije sinusa.

Infekcije sinusa mogu biti uzrokovane raznim faktorima, a pravilnim pristupom i prirodnim terapijama moguće je efikasno rešiti blokade i smanjiti simptome kao što su poremećen san i smanjena koncentracija tokom svakodnevnih aktivnosti.

Uzroci upale i oticanja sinusa

Kratke dlačice ili cilije unutar sinusa, koje inače pomažu u izbacivanju viška sluzi, mogu prestati normalno funkcionisati zbog raznih zdravstvenih poremećaja, što može dovesti do upale. Česti uzročnici sinusitisa uključuju viruse, bakterije i gljivice. Prehlade i alergije mogu dodatno povećati produkciju sluzi i uzrokovati blokadu. Osobe s oslabljenim imunološkim sistemom i astmom mogu često imati dugotrajne probleme sa sinusima. Izloženost zagađivačima poput duvanskog dima ili lošeg vazduha takođe može doprineti upali sinusa.

Simptomi upale sinusa

Simptomi sinusne infekcije mogu varirati ovisno o vrsti sinusitisa. Kod akutnog sinusitisa, simptomi mogu trajati do tri nedelje, kod subakutnog do 4-12 nedelja, a kod hroničnog duže od tri meseca. Ovi simptomi uključuju otežano ili nemoguće disanje kroz nos zbog blokade, prisustvo guste sekrecije u nosu koja može biti žućkasta, zelena ili smeđa, kao i glavobolju u predelu čela, očiju i nosa. Povišena temperatura i opšta slabost takođe mogu biti prisutni.

 

Tretman upale sinusa

Prvi korak u tretmanu sinusne infekcije je ispiranje sinusa. Preporučuje se svakodnevno ispiranje toplom vodom i solju tokom 10 dana. Rastvor za ispiranje možete pripremiti dodavanjem jedne supene kašike soli u šolju vruće vode, uz dodatak 1 do 2 kapi joda.

Zatim, preporučuje se zagrevanje sinusa tokom 30 minuta. Možete koristiti zagrejanu so ili pijesak, koje ćete umotati u tanak peškir i staviti na sinuse.

Još jedna opcija je medni oblog: umesite tijesto od malo brašna, kašike meda i biljnog ulja, nalik plastelinu, koje ćete staviti na papirnu maramicu i prekriti sinuse. Medni oblog može brzo ublažiti upalu.

Preporučuje se i konzumacija rena ili ljute paprike tokom dana kako biste dodatno olakšali oticanje sinusa i izbacili sekret.

Tokom ovih deset dana, svako jutro možete popiti čašu vode s dodatkom malo jabukovog sirćeta na prazan želudac, što može pomoći u razbijanju sekreta i lakšem izbacivanju gnoja i sluzi iz sinusa.

Kada primetite prve simptome prehlade ili gripa, preporučuje se čaj od limuna: dodajte četvrtinu limuna, sa korom, u ključalu vodu i kuvajte još 5 minuta. Dodajte med i pijte u malim gutljajima.

S ovim prirodnim tretmanima možete efikasno očistiti sinuse od gnoja i sluzi, ublažiti simptome upale i ubrzati proces oporavka.

Dodatne preporuke za čišćenje sinusa:

Hidratacija:
Pijte puno vode tokom dana kako biste održavali hidrataciju sluznice sinusa. Dobro hidrirani sinusi su manje podložni infekcijama i lakše se čiste.

Parenje sinusa:
Osim zagrijavanja sinusa pomoću soli ili pijeska, možete takođe udisati paru. Dodajte nekoliko kapljica eukaliptusovog ili mentol ulja u ključalu vodu, pokrijte glavu peškirom i udišite paru nekoliko minuta. Ovo pomaže otvaranju sinusnih kanala i olakšava izbacivanje sluzi.

Dijetalni saveti:
Osim rena i ljute paprike, u ishranu možete uključiti namirnice bogate vitaminom C, poput citrusnog voća, paprike i brokolija, koje su korisne za jačanje imuniteta i ublažavanje upala.

Odmor i smanjenje stresa:
Odmor i smanjenje stresnih situacija mogu pomoći vašem imunološkom sistemu da se efikasnije bori protiv infekcija. Redovan san i opuštanje su važni za oporavak od sinusne infekcije.

Praćenje simptoma:
Ako simptomi sinusne infekcije ne prolaze ili se pogoršavaju tokom tretmana, posetite lekara radi dalje procene i eventualne medicinske terapije.