Sve o blitvi: sadnja, zdravstvene prednosti i recepti

Sadnja blitve
Blitva, po izgledu slična cvekli, sadrži vitamine u listovima, a ne u korijenu. Blitvu možete sijati od februara do juna, sjeme sijete u redove na dubinu od tri centimetra. Ako ste je posijali gusto, možete je prorijediti presađivanjem.

Berba i skladištenje
Listove blitve možete sjeći i brati tokom cijele godine, bez vađenja korijena, jer će iz korijena izrasti novi listovi. Nakon berbe, listovi brzo gube svježinu, stoga je najbolje da ih zamrznete kako biste produžili njihovu upotrebljivost.

Zdravstvene prednosti blitve
Blitva sadrži najmanje 13 različitih antioksidansa, zbog čega je česta na menijima dijabetičara. Bogata vlaknima, blitva ne uzrokuje nagle skokove šećera u krvi, a izuzetno je djelotvorna za podizanje imuniteta. Također, blitva je savršen diuretik i idealna za održavanje tjelesne težine. Kombinacija blitve s krompirom i limunovim sokom pruža značajne količine vitamina C.

Blitva je bogata vitaminima C, B, magnezijem, željezom, kalijem, kalcijem i manganom. Također, sadrži proteine, celulozu, ugljikohidrate i biljna ulja. Celulozna vlakna u blitvi vežu višak vode i otrovne sastojke, ubrzavaju prolaz hrane kroz crijeva i otklanjaju tegobe pri varenju.

Blitva kao lijek
Blitva je prirodni antibiotik. Može se koristiti za obloge rana, a lagana čorba od blitve pomaže kod liječenja bešike i bubrega. Blitva je dobra za zdravlje očiju zahvaljujući vitaminu A i luteinu koji smanjuju rizik od očnih bolesti poput mrene.

Opšta preporuka je da se blitva s krompirom priprema barem jednom sedmično. Ovo povrće je niskokalorično, zasitno i idealno za svakodnevnu prehranu, preporučuje se unos oko 200 grama dnevno.

Recept za blitvu s krompirom
Prije pripreme, svježu blitvu dobro operite kako biste uklonili ostatke zemlje. Odsijecite dno stabla sa korjenčićima. Stabljika i listovi se vremenski različito kuhaju, pa ih odvojite prije kuhanja. Kod pripreme pita, stabljika i listovi se kuhaju istovremeno.

Sastojci:

  • 1 kg blitve
  • 4 manja krompira
  • 4-5 čena bijelog luka
  • 250 ml maslinovog ulja
  • So

Priprema:
Očistite bijeli luk i sitno ga isjeckajte. Pomiješajte ga s maslinovim uljem i ostavite bar sat prije pripreme jela.
Operite krompir, ogulite ga i isjecite na kocke. Stavite ga da se kuha u posoljenoj vodi.
Blitvu dobro operite, odsijecite stabljiku i isijecite lišće na širinu od jedan do dva centimetra.
Kada je krompir kuhan, izvadite ga rešetkastom kašikom. Isječenu blitvu stavite da se kuha u istoj vodi oko sedam minuta. Nakon toga, procijedite je i prelijte hladnom vodom da sačuvate zelenu boju.
U tavi zagrijte bijeli luk s maslinovim uljem, dodajte krompir i blitvu te pržite uz miješanje oko dvije minute kako bi se arome pomiješale.
Ovaj jednostavni i zdravi recept pružit će vam obilje hranjivih tvari i okusa, savršen za svakodnevnu prehranu.

Raznolike upotrebe blitve
Blitva je nevjerojatno svestrano povrće koje se može koristiti u raznim jelima. Osim klasičnog recepta s krompirom, blitva se može dodavati u juhe, variva, tjestenine, rižota, omlete, pa čak i smoothieje. Njeni listovi su mekani i blago gorkasti, što daje poseban okus jelima.

Zaključak
Blitva je izvanredno povrće koje pruža brojne zdravstvene prednosti i svestranu upotrebu u kuhinji. Njeni bogati nutritivni sastojci, poput vitamina C, magnezija, željeza i vlakana, čine je idealnim izborom za sve koji žele poboljšati svoje zdravlje i prehrambene navike. Blitva pomaže u održavanju zdravlja srca, kontroliranju šećera u krvi, detoksikaciji tijela i jačanju kostiju.

Njena svestranost u pripremi omogućava raznoliku upotrebu, od salata i pita do tjestenina i smoothieja, što je čini neizostavnim dijelom svakodnevne prehrane. Redovita konzumacija blitve doprinosi jačanju imunološkog sustava, održavanju idealne tjelesne težine i pruža podršku općem zdravlju.

Uz jednostavne metode sadnje i berbe, te brojne recepte i načine pripreme, blitva je povrće koje bi svaka domaćica trebala imati na svom jelovniku. Njena nutritivna vrijednost i zdravstvene prednosti čine je neprocjenjivim dodatkom svakodnevnoj prehrani, osiguravajući zdravlje i vitalnost za cijelu obitelj.