Većina nas pravi ove greške! Svo vrijeme smo čuvali med na pogrešnom mjestu.

Med je poznat kao proizvod koji se ne kvari, pa ga mnogi čuvaju godinama, često misleći da mu ne treba posebna pažnja. Obično ga skladištimo u kuhinjskim ormarićima, ladicama ili na policama, ali ispostavlja se da to nije najbolje mesto za čuvanje ovog dragocenog proizvoda.

Pčelar Filip Grgula, stručnjak za med, objasnio je za portal Haps gde je zapravo najbolje mesto za čuvanje meda i koliko je važno pravilno ga skladištiti da bi zadržao svoje blagotvorne osobine.

Gde čuvati med?
Iako mnogi drže med na sobnoj temperaturi, to zapravo nije idealno. Prema pčelaru, najbolja temperatura za čuvanje meda je ispod 18 stepeni Celzijusa. Zbog toga je preporučljivo med čuvati na hladnom, suvom i tamnom mestu, poput ostave ili tamnog ormara. Izbegavajte da med držite u blizini izvora toplote, kao što su šporet ili radijator, jer toplota može uticati na njegov kvalitet.

 

Med treba čuvati u staklenim ili porculanskim posudama koje su čvrsto zatvorene, jer plastična ambalaža nije preporučljiva za dugotrajno skladištenje meda. Korišćenje plastičnih posuda može dovesti do nepoželjnih hemijskih reakcija koje utiču na kvalitet meda.

Da li se med može pokvariti?
Med se smatra jednim od najdugotrajnijih proizvoda koji, ukoliko je pravilno sakupljen i skladišten, ne bi trebalo da se pokvari. Međutim, postoje dve situacije u kojima med može izgubiti svoja svojstva:

Previše vode u medu:
Ako pčelar prerano izvadi med iz košnice i on sadrži više vode nego što je dozvoljeno po standardima, med može fermentisati. To se prepoznaje po peni na vrhu i mirisu alkohola.

Toplotno oštećenje:
Dugotrajno izlaganje meda toploti može dovesti do stvaranja hemijske supstance HMF (hidroksimetilfurfural), koja može biti štetna za ljude. Zato je važno med držati na hladnom mestu.

Kako prepoznati fermentisani med?
Fermentacija meda može nastati zbog vlage ili bakterija, često zbog nepravilne upotrebe poput uzimanja meda polizanom kašikom. Simptomi fermentisanog meda uključuju promenu ukusa i mirisa, koji poprima notu kvasca ili piva, kao i pojavu pene na površini. Ovaj med se može koristiti samo za pravljenje domaćih tinktura, ali nije pogodan za direktnu konzumaciju.

Kako razlikovati pravi med od lažnog?
Pravi, domaći med se prepoznaje po svojim karakteristikama, a pčelari savetuju da pažljivo pročitate etiketu prilikom kupovine. Med koji na etiketi ima oznaku “mešavina meda iz EU i van EU” najčešće nije visokog kvaliteta. Najbolje je kupovati med direktno od pčelara ili od kompanije čije poreklo i reputaciju možete proveriti.

Pravi med se takođe prepoznaje po kristalizaciji. Cvjetni med, med od uljane repice ili deteline brzo kristališu, dok se med od bagrema kristališe veoma sporo, ponekad čak i posle godinu dana. Kristalizacija je prirodan proces i znak je autentičnosti meda, dok lažni, industrijski med često ne prolazi kroz ovaj proces.

Saveti za pravilno čuvanje meda
Ako želite da sačuvate kvalitet i ukus meda, važno je da ga čuvate u tamnim, hladnim prostorijama i u dobro zatvorenim staklenim posudama. Ukoliko se med kristališe, jednostavno ga stavite u toplu vodenu kupku kako bi se ponovo otopio i vratio u tečno stanje. Izbegavajte izlaganje meda direktnoj sunčevoj svetlosti ili visokoj temperaturi kako biste očuvali sve njegove nutritivne vrednosti.

Pravilno čuvanje meda je ključno da bi zadržao svoju dugovečnost i blagotvorna svojstva. Stoga, ako želite da uživate u pravom, kvalitetnom medu, pratite ove jednostavne savete i obratite pažnju na način na koji skladištite ovaj dragoceni prirodni proizvod.