Znakovi da vam šećer šteti tijelu: Obratite pažnju na ove simptome
Mnogi vjeruju da samo dijabetičari mogu imati povišen nivo šećera u krvi, ali to nije tačno. Svako može patiti od visokog nivoa šećera, a da toga nije ni svjestan, što može uzrokovati ozbiljnu štetu nervima, krvnim sudovima i organima. Kako biste spriječili komplikacije koje mogu nastati uslijed stalno povišenog šećera, važno je prepoznati simptome i poduzeti odgovarajuće mjere.

1. Masne naslage oko organa
Fruktoza, sastavni dio šećera, potiče jetru da skladišti masnoće, često na neobičnim mjestima. S vremenom, to može dovesti do stvaranja masnih naslaga oko jetre, što uzrokuje nealkoholnu masnu bolest jetre – stanje koje je bilo rijetko prije 1980-ih.

2. Priprema za dijabetes
Svaki dodatni unos od 150 kalorija iz šećera dnevno povećava rizik od razvoja dijabetesa za 1,1%. Često mokrenje može biti rani znak problema.

3. Poremećaj holesterola
I kod osoba koje nemaju visok holesterol, dijabetes ili gojaznost, visok unos šećera može uzrokovati povećanje “lošeg” LDL holesterola i triglicerida, dok istovremeno smanjuje “dobar” HDL holesterol. Prekomjerni šećer potiče jetru da proizvodi više lošeg holesterola, dok istovremeno smanjuje sposobnost tijela da ga izbacuje.

4. Negativan utjecaj na srce
Bolesti srca i dijabetes su usko povezani. Srčani i moždani udar čine 65% smrtnih slučajeva kod osoba s dijabetesom tipa 2, što ukazuje na ozbiljnost problema.

5. Povećanje krvnog pritiska
Visok nivo šećera u krvi može izazvati prekomjerno lučenje insulina, što negativno utiče na cirkulacijski sistem i arterije. Hronično visok nivo insulina može uzrokovati zadebljanje zidova arterija, što dovodi do hipertenzije.

6. Povećan rizik od “dijabetesa tipa 3”
Neuropatologinja sa Univerziteta Brown, Susan de la Monte, skovala je termin “dijabetes tipa 3” kako bi opisala vezu između rezistencije na insulin, ishrane bogate mastima i Alzheimerove bolesti. Prema njenom istraživanju, Alzheimerova bolest može biti povezana s poremećenim metabolizmom mozga.

7. Povećan apetit
Redovno konzumiranje velikih količina šećera ometa sposobnost mozga da prepozna kada smo siti. Hormon leptin, koji signalizira sitost, ne funkcioniše pravilno, dok fruktoza iz šećera kontinuirano izaziva osjećaj gladi.

8. Zavisnost od šećera
Šećer potiče lučenje hemikalija poput opioida i dopamina, koje aktiviraju centar za zadovoljstvo u mozgu. Kao i kod drugih oblika zavisnosti, tijelo postaje tolerantno na šećer, što zahtijeva sve veće količine za postizanje istog osjećaja zadovoljstva. Studije na životinjama pokazale su da pacovi postaju anksiozni, imaju tremor i druge simptome apstinencije kada im se oduzme šećer.

9. Kronični umor
Prekomjerni unos šećera može uzrokovati stalni osjećaj umora. Promjene u nivou šećera u krvi dovode do toga da tijelo stalno traži više slatkog, stvarajući začarani krug iscrpljenosti.

10. Depresija
Postoji veza između konzumacije šećera i depresije. Ljudi koji konzumiraju velike količine slatkiša vremenom postaju podložniji depresivnim epizodama.

11. Starenje kože
Visok nivo šećera u krvi vezuje se za proteine, stvarajući štetne molekule poznate kao AGE (Advanced Glycation End-products), koji napadaju kolagen i elastin u koži. Kao rezultat, dolazi do stvaranja bora i opuštanja kože, što ubrzava starenje.

Prepoznavanjem ovih znakova možete na vrijeme preduzeti mjere za smanjenje unosa šećera i zaštitu vašeg zdravlja. Ako sumnjate na povišen nivo šećera, obratite se ljekaru i razmotrite promjene u načinu ishrane i životnim navikama kako biste spriječili ozbiljne posljedice.