Ovaj recept za hljeb je toliko primamljiv da će ga čak i oni koji ne jedu često isprobati.

Sastojci:

  • 700 g mekog brašna
  • 30 g svježeg kvasca (ili 7,8 g suhog kvasca)
  • 400 ml mlake vode
  • 1 kašika šećera
  • 1 kašika soli
  • 2 kašike ulja

Priprema:

Kvasac izmrvite u mlakoj vodi, dodajte šećer i promiješajte. Zatim dodajte pola količine brašna i dobro izmiješajte varjačom dok smjesa ne postane glatka bez grudvica.

Dodajte preostalo brašno i so, ponovo dobro umiješajte. Tijesto će biti mekano i ljepljivo – to je normalno. Prelijte ga sa malo ulja odozgo, preklopite gornju stranu prema dole i premijesite rukom.

Pokrijte tijesto krpom i ostavite da odmara 30-60 minuta, dok pripremate ostale sastojke. Može stajati i duže od sat vremena, što nije problem.

Pospite radnu površinu brašnom, istresite tijesto i premijesite ga. Sada bi tijesto trebalo biti fino mekano i ne bi se trebalo lijepiti za ruke.

Rastanjite tijesto rukama u pravougaonik, a zatim ga oklagijom razvucite u pravougaonik dimenzija otprilike 40 x 25 cm.

Zarolajte tijesto kao štrudlu s užom stranom prema dolje. Stisnite početak da izbjegnete zračne džepove, zatim sve dobro uvijte.

Prebacite tijesto u tepsiju ili dublji pleh (otprilike 30 x 20 cm) koji ste prethodno premazali uljem.

Uzmite nož i ukoso zasecite tijesto kako bi imalo mjesta za rast prilikom pečenja. Ostavite tijesto 5 minuta da odmori, a u međuvremenu zagrijte rernu na 200 stepeni Celzijusa.

Stavite tijesto u zagrijanu rernu na nižu pregradu. To će pomoći da se hljeb peče ravnomjerno i da ne izgori ni odozgo ni odozdo. Pecite oko 40 minuta, ovisno o vašoj rerni.

Provjerite da li je hljeb pečen tako što ćete probosti čačkalicom ili nožem sa strane. Ako izađe suho, hljeb je gotov. Ako je još ljepljivo, ostavite ga još nekoliko minuta.

Izvadite pečeni hljeb iz pleha i ostavite ga da se hladi na rešetki. Za hrskavu koru, ostavite da se hladi otvoreno. Ako je previše tvrd, možete ga lagano premazati uljem odozgo i prekriti krpom dok se hladi.

Nemojte hljeb stavljati u vrećicu dok je još topao. Ako želite da ostane mekan, stavite ga u kesu preko noći.

Ovaj savršeni domaći hljeb idealan je za svaki obrok i odličan izbor za one koji vole uživati u pečenju kod kuće.

Razmišljate li o tome da sami pečete hljeb kod kuće, osim što je ukusan, može biti i izuzetno zadovoljavajuće iskustvo.

Evo nekoliko razloga zašto biste trebali razmisliti o tome:

Svježina i kvalitet sastojaka:
Kada pečete hljeb kod kuće, imate potpunu kontrolu nad svakim sastojkom koji koristite. Možete odabrati najkvalitetnije brašno, organske sastojke ili dodati posebne začine po vašem ukusu.

Zdravstvene prednosti:
Kućni hljeb često je zdravija opcija jer možete izbjegavati aditive, konzervanse i visok sadržaj soli koji se često nalaze u kupovnom hljebu. Možete prilagoditi recepte kako bi odgovarali vašim prehrambenim potrebama, kao što su smanjenje šećera ili korištenje cjelovitih žitarica.

Ušteda novca:
Pečenje hljeba kod kuće može biti ekonomičnija opcija, posebno ako pravite veće količine ili eksperimentišete sa različitim vrstama brašna i dodacima. Takođe, možete kontrolisati veličinu porcija i izbjegavati bacanje nepotrošenog hljeba.

Zadovoljstvo i kreativnost:
Osjećaj pečenja vlastitog hljeba može biti izuzetno zadovoljavajući. Možete eksperimentirati s različitim receptima, oblicima i načinima ukrašavanja hljeba, što može postati inspirativan proces kreativnosti u kuhinji.

Povezanost s tradicijom:
Priprema hljeba kod kuće može biti prilika da se povežete s tradicionalnim metodama pripreme hrane koje su se koristile generacijama unazad. To može biti posebno važno za očuvanje porodičnih recepata i običaja.

Pečenje hljeba kod kuće nije samo o hrani – to je iskustvo koje može obogatiti vašu svakodnevnicu, poboljšati vašu ishranu i doprinijeti vašem općem zdravlju i dobrobiti. Isprobajte neki od recepata i uživajte u mirisu i okusu svježeg, domaćeg hljeba!