HLJEB NE GOJI AKO SE JEDE NA OVAJ NAČIN: Savjet dr Jorde koji mijenja pogled na ishranu – ali prvo uradite ovu stvar!
Hljeb – omiljena namirnica, ali i čest razlog za zabrinutost
Hljeb je vijekovima nezaobilazna namirnica na trpezama širom svijeta. Predstavlja simbol doma, tradicije i zajedništva. Iako mnogi ne mogu zamisliti dan bez komada hljeba, stručnjaci za ishranu sve češće upozoravaju da nije svaki hljeb isti – posebno kada govorimo o onome pripremljenom od bijelog brašna.
Bijelo brašno je zbog svoje visokoprocesuirane prirode i visoke glikemijske vrijednosti postalo predmet brojnih rasprava među nutricionistima. Brojna istraživanja povezuju konzumaciju bijelog brašna s većim rizikom od dijabetesa tipa 2, gojaznosti i srčanih oboljenja. Ipak, mnogi teško odustaju od omiljenog peciva, što pokreće važno pitanje: da li je moguće uživati u hljebu bez negativnih posljedica po zdravlje?
Dr Jorga otkriva ključ: Kako jesti hljeb bez straha od debljanja
Poznata stručnjakinja za ishranu, prof. dr. sc. Jagoda Jorga, nudi rješenje koje mnoge može obradovati: hljeb se može jesti svakodnevno, ali uz jednu važnu promjenu – treba ga prvo zamrznuti i potom tostirati ili kratko zagrijati. Ovaj postupak utiče na promjenu strukture skroba, čime se snižava glikemijski indeks hljeba, pa se sporije razgrađuje u organizmu i ne izaziva nagli porast šećera u krvi.
Ova tehnika posebno je korisna za osobe koje prate nivo šećera u krvi ili žele smanjiti unos “praznih” kalorija. Na taj način, čak i običan bijeli hljeb može postati prihvatljiv izbor u uravnoteženoj ishrani.
Tanjir zdravlja: Pravilan raspored namirnica
Dr Jorga savjetuje da kod svakog obroka obratimo pažnju na veličinu porcije i sastav tanjira. Idealan raspored bi trebao biti sljedeći:
- 50% tanjira neka bude ispunjeno svježim povrćem
- 25% neka čine proteini (meso, riba, mahunarke)
- 25% žitarice, s naglaskom na integralne varijante hljeba
Ovakav balansiran pristup ishrani pomaže ne samo u kontroli težine, već i u prevenciji brojnih bolesti.
Pazite kako pripremate hranu – opasnosti od ulja
Jedna od čestih grešaka u domaćinstvu je ponovna upotreba istog ulja za prženje. Dr. Jorga upozorava da takva praksa dovodi do stvaranja štetnih supstanci, uključujući potencijalno kancerogene spojeve. Preporuka je da se ulje ne koristi više od dva puta, a najbolje je birati zdravije metode pripreme – pečenje, kuhanje na pari ili dinstanje bez viška masnoće.
Posebno tokom praznika, kada se često pripremaju obilni obroci, stručnjaci savjetuju da se višak hrane zamrzne, umjesto da se više puta podgrijava. Na taj način se čuvaju i hranljive vrijednosti i okus jela.
Proljećni umor? Ishrana može pomoći
Kako dolazi proljeće, mnogi osjećaju umor, bezvoljnost i manjak energije. Uzrok može biti u promjenama vremenskih uslova, ali i u prehrambenim navikama. Ključ je u unošenju više vitamina – posebno vitamina C, D i B-kompleksa – koji doprinose boljoj funkciji nervnog sistema i većoj energiji.
Voće, zeleno povrće, riba, jaja i orašasti plodovi odličan su izbor za borbu protiv sezonske iscrpljenost
Zaključak: Hljeb nije neprijatelj – samo ga jedite pametnije
Uz nekoliko jednostavnih promjena, poput zamrzavanja i tostiranja hljeba, pravilne porcije i balansiran tanjir, možete uživati u omiljenim obrocima bez straha od viška kilograma ili negativnog utjecaja na zdravlje. Stručnjaci poput dr Jorde pokazuju da se uz znanje i disciplinu i najobičnije namirnice mogu pretvoriti u saveznike zdravlja.
Ako želite jesti hljeb bez griže savjesti – znate odakle početi!