Koji med odabrati za specifične tegobe? Koristi propolisa, matične mliječi i peludi

Jedno od najčešćih pitanja među korisnicima meda je: “Koji je med najbolji?” No, univerzalni odgovor na to pitanje ne postoji. Svaka vrsta meda ima jedinstvene karakteristike koje ga čine prikladnim za liječenje određenih tegoba. U nastavku donosimo pregled različitih vrsta meda i njihovih koristi, kao i informacije o propolisu, matičnoj mliječi i peludi.

Kako prepoznati pravi, prirodni med?
Jedan gotovo nepoznat pokazatelj kvalitete meda je osjećaj blagog peckanja u ustima i grlu kada ga polako otapate. Taj učinak izaziva mala količina pčelinjeg otrova, koji pčele ubrizgavaju u med kako bi ga zaštitile. Prilikom odabira odgovarajuće vrste meda za prevenciju bolesti i liječenje, preporučuje se konzultacija s iskusnim apiterapeutom, stručnjakom za pčelinje proizvode.

Vrste meda i njihove zdravstvene prednosti

Bagremov med:
Ovaj med je odličan za osobe koje pate od probavnih smetnji. Djeluje umirujuće i pomaže u uravnoteženju cijelog organizma. Zbog visokog sadržaja fruktoze, mogu ga konzumirati i dijabetičari. Preporučuje se i djeci do tri godine jer je lagan i nježan za njihovo zdravlje.

Lipov med:
Lipov med ima antiseptička i umirujuća svojstva, što ga čini izvrsnim izborom za liječenje gripe, prehlade, bronhitisa i drugih respiratornih oboljenja izazvanih bakterijama poput streptokoka i stafilokoka. Potiče znojenje, stoga se preporučuje mirovanje nakon njegove konzumacije.

Šumski med:
Sadrži značajno više mineralnih tvari od cvjetnog meda, uključujući željezo, koje je ključno za zdravlje krvi, oksidacijske procese i rast. Šumski med preporučuje se kod anemije, ginekoloških problema i respiratornih bolesti.

Kestenov med:
Ovaj med karakterističnog intenzivnog mirisa i gorkastog okusa pomaže kod probavnih smetnji, čireva na želucu i dvanaesniku, te kod žutice. Također jača srčani mišić i preporučuje se za izradu domaćih slastica zbog svoje bogate arome.

Med od kadulje:
Med dobiven iz cvjetova kadulje izvrstan je za liječenje bolesti usne šupljine i dišnih puteva. Pomaže kod hunjavice, kašlja, upale grla i bronhitisa.

Cvjetni med (livada):
Bogat eteričnim uljima, cvjetni med preporučuje se za jačanje imunološkog sustava, srčanih problema, respiratornih tegoba i avitaminoza. Zbog svog specifičnog okusa i bogatstva vitamina i minerala, omiljen je među djecom i starijim osobama.

Suncokretov med:
Ovaj med, bogat glukozom i drugim važnim sastojcima, pomaže u jačanju otpornosti organizma, poboljšanju cirkulacije i liječenju srčanih oboljenja.

Med od uljane repice:
Poznat po snažnim antibakterijskim svojstvima, ovaj med izvrstan je za pripremu preparata na bazi matične mliječi.

Ostali pčelinji proizvodi i njihove koristi

Pelud (cvjetni prah):
Pelud je bogata izvorom bjelančevina, aminokiselina, vitamina, minerala i esencijalnih masti. Pozitivno djeluje na probavni sustav, poboljšava cirkulaciju mozga, pomaže kod gubitka kose, jača funkciju jetre i regulira krvni tlak. Pelud također poboljšava imunitet i opće zdravlje organizma, te se preporučuje osobama svih dobnih skupina, uključujući sportaše, trudnice i dojilje.

Matična mliječ:
Matična mliječ je izuzetno hranjiva tvar koju proizvode pčele radilice. Bogata je vitaminima B kompleksa, aminokiselinama, esencijalnim masnim kiselinama i kolagenom. Pomaže u jačanju imuniteta, smanjuje stres, potiče regeneraciju stanica i tkiva, te poboljšava pamćenje. Matična mliječ također ima protutumorski učinak, pomaže u borbi protiv infekcija i potiče zdravlje koštanog sustava.

Kako koristiti pčelinje proizvode
Pelud se preporučuje konzumirati s mliječnim proizvodima, poput jogurta ili kiselog mlijeka, kako bi se aktivirali njegovi sastojci i postali lakše dostupni tijelu. Redovita konzumacija peludi u količini od jedne čajne žličice dnevno može značajno poboljšati zdravlje i vitalnost.

Matična mliječ se najčešće koristi kao dodatak prehrani u obliku kapsula ili svježa, a njezine blagodati su mnogobrojne, od jačanja imuniteta do poboljšanja mentalne i fizičke kondicije.

Zaključak
Bez obzira na vrstu meda ili pčelinjeg proizvoda koji odaberete, svaki od njih donosi brojne zdravstvene prednosti. Odabir pravog meda ovisi o vašim specifičnim potrebama i tegobama, stoga se preporučuje konzultacija s apiterapeutom kako biste maksimalno iskoristili blagodati ovih prirodnih ljekovitih proizvoda.