Godinama pogrešno koristimo sprej za nos – evo šta lekari zapravo preporučuju

Možda mislite da znate kako se koristi sprej za nos, ali velike su šanse da pravite najčešću grešku – baš kao i većina ljudi. Nedavna objava na TikToku korisnice Amber Guttilla privukla je pažnju kada je podelila da je, posle 30 godina korišćenja spreja Flonase, saznala da ga je sve vreme koristila pogrešno. A ono što je otkrila potvrdili su i stručnjaci.

Sprej ne ide direktno “u dubinu” nosa
Instinktivno, većina nas jednostavno umetne aplikator u nosnicu, pritisne pumpicu i nada se najboljem. Međutim, alergolozi objašnjavaju da bi sprej zapravo trebalo da bude usmeren ka spoljašnjoj strani nosa, tačnije – prema uglu oka, a ne pravo uz septum (središnji zid nosa).

Zašto? Zato što je septum prekriven osetljivim krvnim sudovima i često je uzrok neželjenih efekata poput krvarenja ili suvoće. S druge strane, nosne školjke – koje se nalaze sa strane – sadrže upaljena tkiva i upravo su to mesta gde lek treba da deluje.

Greška broj dva: Previše jako udisanje
Dr. Robert Sporter, alergolog iz Njujorka, upozorava i na još jednu uobičajenu grešku – prejako ušmrkavanje spreja. Kada duboko udahnemo tokom aplikacije, lek može skliznuti pravo niz grlo, gde ne pruža nikakvu korist. Umesto toga, preporučuje se blago, kontrolisano ušmrkavanje – taman toliko da lek ostane u nosnoj šupljini.

Povlačenje obraza? Može, ali nije neophodno
Mnogi ljudi, u pokušaju da olakšaju prolazak leka, povlače obraz na stranu dok koriste sprej. Dr. Sporter kaže da to može pomoći kod nekih osoba, ali nije neophodno za pravilno delovanje – najvažnije je da je pravac aplikacije tačan.

Kada početi i koji sprejevi su bezbedni?
Ako ste propustili da na vreme počnete s korišćenjem spreja pred sezonu alergija – nije kasno. Steroidni sprejevi, poput Flonase-a, najefikasniji su kada se koriste redovno i preventivno, a ne samo kada simptomi nastupe.

Ipak, budite oprezni s dekongestivnim sprejevima kao što su oksimetazolin ili fenilefrin – oni mogu izazvati zavisnost nosa (poznatu kao “rebound efekat”) ako se koriste duže od nekoliko dana uzastopno.

Zaključak

Iako se upotreba spreja za nos čini kao najjednostavnija stvar na svetu, mnogi od nas godinama prave iste, gotovo neprimetne greške koje umanjuju dejstvo leka – ili još gore, dovode do neprijatnih nuspojava poput iritacije, krvarenja iz nosa ili čak zavisnosti od dekongestiva.

Najvažnija lekcija koju treba zapamtiti jeste da način na koji usmeravamo sprej u nos u velikoj meri utiče na to koliko će lek biti efikasan. Umesto da aplikator usmeravamo pravo prema unutrašnjem zidu nosa (septumu), koji je osetljiv i sklon oštećenju, treba ga nagnuti prema spolja – ka uglu oka. Na taj način, lek dospeva do nosnih školjki, gde je i najpotrebniji, jer se upravo tu nalaze upaljena tkiva koja reaguju na terapiju.

Druga česta greška je previše jako ušmrkavanje spreja. Iako se to možda čini logičnim – kao da ćemo tako “uvekati” lek dublje – istina je upravo suprotna. Snažnim udisanjem, lek se najčešće premešta niz grlo i gubi efekat. Umesto toga, potrebno je blago i kontrolisano udisanje koje omogućava da lek ostane na sluzokoži nosa, gde i treba da deluje.

Pored toga, korisno je razumeti i razliku između vrsta sprejeva. Steroidni sprejevi, poput Flonase-a, namenjeni su za dugotrajnu i preventivnu upotrebu – efekti se ne vide odmah, već nakon nekoliko dana redovne primene. S druge strane, dekongestivni sprejevi deluju brzo, ali su namenjeni samo za kratkotrajnu upotrebu (do tri dana), jer mogu izazvati efekat zavisnosti i dodatno pogoršati stanje nosa.

U konačnici, pravilna upotreba spreja za nos ne samo da omogućava bolje upravljanje simptomima alergija, zapušenosti i iritacije, već i čuva zdravlje vaših nosnih puteva na duže staze. Edukacija o ovim sitnim, ali važnim detaljima može napraviti razliku između neuspešne terapije i trajnog olakšanja.

Zato, sledeći put kada posegnete za bočicom spreja, setite se: pravilno usmeravanje, blago udisanje i pametan izbor proizvoda – to je prava formula za zdrav i prohodan nos.