4 navike koje su joj pomogle u prevenciji demencije: Živjela je do 103 godine i primjenjivala ih svakog dana

Rita Levi-Montalcini bila je talijanska neuroznanstvenica koja je 1986. godine osvojila Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu. Doživjela je impresivnih 103 godine, a njezin dug i uspješan život obilježen je brigom za mentalno zdravlje. Evo što je radila kako bi očuvala svoj mozak.

Rita Levi-Montalcini doživjela je 103 godine, a njezin rad i doprinos znanosti obogatili su svijet. Iako je postigla velike uspjehe, uvijek je naglašavala važnost mentalne vitalnosti i održavanja zdravlja mozga.

„Mozak je najvažniji dio tijela, a kvaliteta života ovisi o tome koliko mudro upravljamo svojim resursima“, govorila je.

Rođena 1909. godine u obitelji inženjera i umjetnika, Rita je odrasla u društvu gdje su žene imale ograničena očekivanja – uglavnom da se posvete obitelji i djeci. Međutim, Rita je odlučila slijediti svoj vlastiti put. Studirala je medicinu na Sveučilištu u Torinu, no ubrzo je skrenula prema znanstvenoj karijeri. Postala je asistent profesorici Giuseppeu Levyju. Zbog tadašnje diskriminacije prema Židovima, Rita je bila prisiljena preseliti u Bruxelles, a kasnije se vratila u Njemačku, gdje je objavila svoj prvi rad. Njezin znanstveni rad prepoznaje embriolog Viktor Hamburg, koji je pozvao Ritu da nastavi svoj rad u St. Louisu, gdje je provela sljedećih 30 godina. Njezino najpoznatije otkriće bilo je „faktor rasta živčanih stanica“, za što je 1986. godine nagrađena Nobelovom nagradom.

U jednom intervjuu, novinarka je pitala Ritu o njezinim životnim navikama. Znanstvenica je otkrila da spava samo šest sati dnevno, jede jednom dnevno i puno čita.

Rita je smatrala da prejedanje predstavlja veliki stres za tijelo. Osim što sagorijeva višak kalorija, tijelo treba puno energije za njihovo razgrađivanje.

Evo nekoliko ključnih navika koje je primjenjivala kako bi smanjila rizik od demencije:

Ne bojte se izazova. Kroz život je bila suočena s mnogim preprekama, no nikada nije dopuštala da je strah od poteškoća zaustavi.

Čitajte teške knjige. S obzirom na svoju strast prema učenju, Rita je svakodnevno čitala izazovne i intelektualno zahtjevne tekstove, što je bilo važno za mentalnu stimulaciju.

Ove navike, koje su oblikovale njezin život, bile su ključne za njenu dugovječnost i oštroumnost.

Rita Levi-Montalcini, sa svojim nevjerojatnim životnim putem, predstavlja primjer kako održavanje mentalne aktivnosti i zdravih navika može značajno utjecati na dugovječnost i kvalitetu života. Njezin život je bio ispunjen ne samo znanstvenim dostignućima, već i osobnim posvećenjem zdravlju i vitalnosti uma. Iako je provela mnogo godina suočena s izazovima, uključujući diskriminaciju i život u turbulentnim vremenima, nikada nije odustajala od svojih principa, te je održavala duboku strast prema učenju i istraživanju.

Njezine životne navike, poput minimalnog sna, smanjenog unosa hrane, redovite intelektualne stimulacije kroz čitanje i stalnog suočavanja s izazovima, mogu poslužiti kao korisni savjeti za sve koji žele očuvati zdravlje svog mozga i smanjiti rizik od demencije. Rita je razumjela važnost ravnoteže u životu – kako fizičke, tako i mentalne. Kroz godine je uspjela razviti način života koji nije samo povećavao njezinu produktivnost, već je i dugoročno očuvao njezinu vitalnost.

Za Ritu Levi-Montalcini, život nije bio samo niz događaja; bila je to filozofija koja je uključivala posvećenost vlastitom razvoju, učenju i prilagodbi. Njezine navike i stavovi prema životu i zdravlju mogu služiti kao inspiracija svakome tko želi živjeti dug i ispunjen život. Možemo izvući lekciju da u svijetu punom ubrzanih tempa, stresa i zdravstvenih izazova, treba njegovati ne samo tijelo, već i um, čineći svakodnevni trud u održavanju mentalne snage. U konačnici, Rita Levi-Montalcini nije samo postigla uspjeh u znanosti, već je uspjela živjeti život bogat iskustvom, dugovječnošću i mudrošću, što je rezultat njezine predanosti načelima koja danas možemo svi primijeniti kako bismo živjeli zdravije i dugovječnije.