Čudesna biljka koja raste u Srbiji: Smilje biljka koja košta 1800 evra po litru
Sigurno ste čuli za različite preparate koji obećavaju zaustavljanje starenja, podmlađivanje kože i hidrataciju umorne kože lica. Međutim, jeste li čuli za biljku koja to sve može postići na prirodan način? Riječ je o smilju, biljci koja postepeno postaje sve popularnija među kozmetičkim stručnjacima, a za koju mnogi tvrde da je prirodni čudotvorac za kožu i zdravlje.
Šta je smilje?
Smilje je mediteranska biljka koja raste na sunčanim padinama, kamenjarima, uz ivice puteva i u napuštenim vinogradima. Poznato je da su Stari Grci koristili smilje za lečenje rana, a biljka je dugo bila zaboravljena sve dok nije otkrivena njena prava vrednost. Danas je smilje prepoznato kao moćno sredstvo za podmlađivanje, ali i za mnoga druga lekovita svojstva.
Osim što poboljšava izgled kože, smilje ima i terapeutska dejstva. Koristi se u lečenju bronhitisa i kašlja, kao sedativ, za snižavanje krvnog pritiska, smanjenje nivoa holesterola, prevenciju ugrušaka, kao i za ublažavanje bolova i jačanje imuniteta.
Vrste smilja i njegove prednosti
Postoji mnogo vrsta smilja, ali najpoznatija je Helichrysum italicum, koja je poznata po svojim anti-aging svojstvima. Francuzi su je nazvali “immortelle”, što znači “besmrtna”, što savršeno odgovara njenoj sposobnosti da smanjuje bore, ožiljke, strije i modrice.
Međutim, iako smilje ima brojne koristi, njegova visoka cena je često prepreka za mnoge koji žele da uživaju u njegovim benefitima. Cena smilja je visoka jer je za proizvodnju eteričnog ulja potrebno mnogo biljke – čak više od tone smilja da bi se dobio samo jedan kilogram eteričnog ulja.
Zašto je smilje tako skupo?
Jedan od razloga za visoku cenu smilja leži u količini eteričnog ulja koje biljka sadrži. Naime, smilje daje manje od 0,05% eteričnog ulja, što znači da za jedan kilogram ulja morate prikupiti tone biljke. Takođe, ulje mora biti destilisano od svežeg smilja, a ne od sušenih biljaka, što dodatno doprinosi visokoj ceni. U proseku, cena jednog litra eteričnog ulja smilja kreće se između 1.500 i 1.800 evra.
Iako su cene visoke, brojni korisnici širom sveta zadovoljni su rezultatima koje smilje pruža, zbog čega mnogi smatraju da je ulaganje u ovo ulje dugoročno isplativo. Zbog svojih neverovatnih svojstava, smilje postaje sve traženija biljka, a njeno uzgajanje postaje unosan biznis.
Smilje u Srbiji
Iako je smilje prepoznato kao biljka tipična za mediteranska područja, klimatske promene omogućile su njegovu adaptaciju i u Srbiji. U poslednjim godinama, smilje se sve više gaji u Srbiji, a lokalni proizvođači koji su se odlučili na njegov uzgoj kažu da se uloženi novac brzo vraća. Potražnja za eteričnim uljem smilja uglavnom dolazi sa tržišta Amerike i Evrope, dok domaća potražnja još nije na visokom nivou. Ipak, očekuje se da će u budućnosti broj uzgajivača smilja u Srbiji rasti, a samim tim i potražnja za ovim dragocenim proizvodom.
Zaključak
Smilje je biljka koja nudi nevjerovatne koristi za zdravlje i ljepotu, a njen eterični oil smatra se prirodnim eliksirom za kožu. Iako je njegova cena visoka, zbog količine potrebne za proizvodnju eteričnog ulja, mnogi smatraju da je ulaganje u smilje i njegovu upotrebu u kozmetici i zdravlju itekako isplativo. S obzirom na sve više uzgajivača u Srbiji, očekuje se da će smilje uskoro postati još pristupačnije, te tako nastaviti rasti u popularnosti.
Ako ste koristili smilje u kozmetičke ili zdravstvene svrhe, podelite svoja iskustva s nama!