Iskusni uzgajivač otkriva GENIJALAN trik za sadnju mrkve: Susjedi će se diviti vašoj bogatoj žetvi
Dragi vrtlari, dijelim s vama jednostavnu, ali vrlo efikasnu metodu za uzgoj krupne i snažne mrkve. Ovu tehniku naučila sam od svoje bake, žene koja je cijeli život uspješno uzgajala vlastitu hranu i uvijek imala zavidne prinose.
Tajna je u pripremi sjemena prije same sjetve
Da bi mrkva bila što rodnija i razvila snažnije plodove, važno je pripremiti sjeme na specifičan način, i to 10 do 12 dana prije planirane sadnje.
Evo kako to radim: Uzmem sjeme mrkve i pažljivo ga zavežem u komad fine tkanine – dovoljno čvrsto da se sjeme ne rasipa, ali ne previše stegnuto. Tako pripremljeno sjeme zakopam u vlažnu zemlju na dubinu koju lako postignem običnom baštenskom lopaticom.
Tokom tog perioda, eterična ulja ostaju “zaključana” unutar sjemenki, koje za to vrijeme ne klijaju, ali upijaju vlagu i snagu iz zemlje. Moja baka je vjerovala da sjemenke na ovaj način “ožive” i dobiju dodatnu snagu za rast.
Nakon 10-ak dana – vrijeme je za sadnju
Izvadite tkaninu sa sjemenkama iz zemlje. Primijetit ćete da su sjemenke nabubrile, postale veće i skoro spremne za klijanje.
Zatim ih prespem u zdjelu i dodam malo običnog krompirovog škroba. Dobro promiješam dok sjemenke ne prestanu da se lijepe za prste – ovako ćete ih lakše rasporediti prilikom sadnje.
Sadnja i savjeti za uspješan rast
Sadim ih kao i inače – u ravnomjernim razmacima. Ako je zemlja presuha, prethodno je zalijem i sačekam da voda upije. Tek tada krećem sa sadnjom, pazeći da svaka sjemenka ima dovoljno prostora.
Ono što će vas oduševiti jeste brzina nicanja – mlade biljke pojavljuju se već za 3 do 5 dana!
VAŽNO: Nakon sjetve ne zalijevajte odmah jer će se stvoriti tvrda pokorica na zemlji kroz koju mlade biljke neće moći da probiju. Strpljenje se ovdje isplati.
Stari provjereni savjeti za zdravu mrkvu i zaštitu od štetočina
Za zdrav rast i zaštitu mrkve od bolesti i štetnika koristim još jedan bakin trik – kalijev permanganat (poznat i kao hipermangan). Naše bake su ga koristile kao prirodni lijek protiv truleži, plijesni i štetočina.
Evo kako ga primjenjujem:
Nakon drugog prorjeđivanja biljaka, pripremim otopinu – 3 grama kalijevog permanganata rastvorim u 10 litara vode. Tom mješavinom zalijem mlade biljke. Jedna kanta dovoljna je za površinu od 3 do 4 kvadratna metra.
Ovaj postupak ponovim za tri sedmice. Rezultat? Mrkva ostaje zdrava, bez truleži, bolesti i plijesni.
Savjet više: Prije nego što zalijete permanganatom, prvo zalijte mrkvu običnom vodom. Tako ćete spriječiti oštećenje biljaka i pojačati učinak.
Prirodni recept protiv mrkvine muhe – najvećeg neprijatelja vaše mrkve
Mrkvina muha zna uništiti cijeli usjev u rekordnom roku, a privlači je upravo miris mrkve.
Rješenje je jednostavno: Pripremite otopinu od 1 kašike crvenog ili crnog mljevenog bibera razmućenog u 10 litara vode. Tom otopinom poprskajte gredice s mrkvom. Miris bibera odbija štetočine, a vaša mrkva ostaje netaknuta.
Ova količina dovoljna je za površinu od 10 kvadratnih metara.
Želim vam uspješnu sadnju i bogatu žetvu!
Isprobajte ove stare, provjerene metode i uživajte u zdravoj, krupnoj i slatkoj mrkvi koja će zasigurno izazvati divljenje svih u vašem komšiluku!
Miriam H.