Uradite ovo prije sadnje luka i obezbijedite zdravu i obilnu žetvu: štetočine će ga zaobići
Da biste postigli snažan i zdrav rast luka, te izbjegli bolesti poput truleži i gljivičnih infekcija, važno je da prije sadnje pravilno pripremite sadni materijal. Jednostavne metode dezinfekcije mogu učiniti veliku razliku u kvaliteti vaše žetve.
Postoji više načina za pripremu lukovica prije sadnje, a u nastavku donosimo nekoliko najefikasnijih.
Dezinfekcija sadnog materijala – tri korisne metode
1. Rastvor od drvenog pepela
Pomiješajte jednu čašu prosijanog drvenog pepela sa pet litara vode. Lukovice potopite u ovaj rastvor i ostavite ih da odstoje tokom noći. Ovaj tretman ne samo da dezinfikuje, već i omekšava luk, što podstiče brže klijanje.
2. Soda bikarbona
U litru vode dodajte jednu kašiku sode bikarbone. Potopite lukovice u rastvor i ostavite ih da stoje 5 do 6 sati. Soda djeluje protiv gljivica i bakterija te pomaže u zaštiti biljke tokom rasta.
3. Slana voda
U jednu litru vode dodajte kašiku soli i miješajte dok se potpuno ne otopi. Luk potopite u ovu otopinu, ostavite da odstoji, a zatim dobro isperite prije sadnje. Važno je da sol ne ostane na lukovicama jer može oštetiti tlo.
Pravilna priprema tla i sadnja
Za uspješan uzgoj luka, zemljište treba biti dobro drenirano, rahlo i bogato hranjivim materijama. Prije sadnje, gredicu obogatite organskim i mineralnim đubrivima. Preporučuje se na površinu od 1 m² dodati kantu komposta, dvije kašike superfosfata, kašičicu uree i kašičicu kalijum sulfata. Umjesto toga, možete koristiti i 500 grama drvenog pepela.
Ako je tlo glinasto, dodajte četiri do pet kilograma treseta, a u pjeskovita tla dodajte ilovaču, treset i krupni riječni pijesak kako biste poboljšali strukturu.
Izbor prethodnih kultura
Za dobar prinos, važno je da luk sadite na mjestu gdje su prethodne godine rasli usjevi bogato đubreni organskom materijom, poput krompira, krastavaca, paradajza i ranog kupusa.
Vrijeme sadnje i priprema lukovica
Sadnju luka treba obaviti čim se zemlja zagrije i više nije smrznuta. U većini područja to je krajem aprila ili početkom maja. Rane sadnje donose prednost jer luk tada koristi zimsku vlagu iz tla i manje je podložan napadu insekata poput lukove muhe.
Za sadnju birajte zdrave i čvrste lukovice promjera između 1 i 2,5 cm. Veće lukovice se sade samo radi dobijanja mladog luka i ne formiraju glavice.
Prije sadnje, luk možete pripremiti dodatnim mjerama:
Tri dana ranije zagrijte ga na temperaturi od 40 °C tokom 8 sati.
Potopite ga 30 do 40 minuta u blag rastvor kalijum-permanganata (1 g na 2 l vode).
Na dan sadnje, možete ga kratko (20 minuta) potopiti u vodu temperature 60 °C, a zatim brzo rashladiti i odmah posaditi.
Sadnja i njega nakon sadnje
Luk se sadi u redove s razmakom od 10 cm između biljaka i oko 20 cm između redova. Lukovice trebaju biti prekrivene slojem zemlje od 1 do 1,5 cm.
Nakon sadnje važno je:
Redovno zalijevanje – tokom maja i juna zalijevajte jednom sedmično s 10 litara vode po kvadratnom metru. U toplijim danima zalijevajte dva puta sedmično. Dvije sedmice prije berbe prestanite s navodnjavanjem.
Gnojidba – ako lišće počne žutjeti, primijenite rastvor s amonijum nitratom i kalijumovom soli. Za dodatnu prihranu može se koristiti i pileći izmet razblažen u vodi, te rastvor superfosfata kada glavice dostignu veličinu oraha.
Plijevljenje i rahljenje – korov treba redovno uklanjati jer usporava rast luka. Povremeno rahlite tlo kako bi korijen imao bolji pristup kiseoniku.
Prateći ove korake, značajno povećavate šansu za uspješan uzgoj luka – zdrav, sočan i otporan na bolesti i štetočine. Pravilna priprema i briga tokom sezone donose bogat urod koji će vas nagraditi trudom.
Sretna sadnja i uspješna berba!