Najavljeno poskupljenje jaja i kafe u Bosni i Hercegovini: poznato kada i za koliko
Bosnu i Hercegovinu uskoro očekuje novi val poskupljenja, a prve na udaru bit će dvije široko konzumirane namirnice – jaja i kafa. Prema informacijama iz sektora proizvodnje i trgovine, cijene ovih proizvoda će porasti već početkom aprila, što će dodatno opteretiti kućne budžete građana.
Jaja skuplja za više od 10% nakon praznika
Kako navode domaći živinari, građani ne moraju brinuti o nestašici jaja uoči predstojećih praznika poput Bajrama, Uskrsa i Vaskrsa. Međutim, odmah nakon praznika očekuje se povećanje cijena konzumnih jaja i to za više od 10%.
Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara Republike Srpske i direktor preduzeća „Agreks“ iz Donjeg Žabara, potvrdio je da tržište trenutno raspolaže dovoljnim količinama jaja, ali i da su pritisci na troškove proizvodnje značajno porasli.
– Došlo je do rasta cijena električne energije, sirovina i plata, što primorava proizvođače da izvrše korekciju cijena kako bi mogli opstati na tržištu – izjavio je Miličić za Nezavisne novine.
Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina trenutno ima najniže cijene jaja u regionu, koje se kreću između 2,50 i 3,50 KM za deset komada. Ipak, uz najavljeno povećanje, potrošače nakon praznika očekuje poskupljenje koje bi moglo premašiti 10%.
Podaci Vanjskotrgovinske komore BiH pokazuju da je izvoz jaja u 2024. godini vrijedio 9,6 miliona KM, što je povećanje od 10,2% u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz porastao za 0,35%. Količinski gledano, izvoz jaja je povećan za više od 40%, dok se izvoz jaja bez ljuske nije bilježio.
Poskupljenje kafe već od 1. aprila
Istovremeno, cijene kafe u Bosni i Hercegovini takođe će porasti – i to već početkom aprila. Dobavljači su već obavijestili ugostitelje i trgovce o nadolazećem povećanju cijena, koje će iznositi između 5 i 10 KM po kilogramu.
Uzrok ovom poskupljenju leži u globalnim faktorima: klimatske promjene koje negativno utiču na prinose, geopolitička nestabilnost, te sve veći disbalans između globalne ponude i potražnje. Naime, dok potrošnja kafe u svijetu stalno raste, proizvodnja ne uspijeva da zadovolji potrebe tržišta.
Podaci kompanije Franck pokazuju da je cijena arabike od početka godine porasla za 25%, dok je robusta skuplja za 10%. Na godišnjem nivou, ti procenti su još veći – 120% za arabiku i 90% za robustu.
Iz Atlantic Grupe dodatno potvrđuju ovakav trend, navodeći da sve veća potražnja iz Azije znatno utiče na rast globalnih cijena kafe.
Već sada se rast cijena osjeti i u ugostiteljstvu – cijena espressa u nekim gradovima BiH dostiže 2,5 KM, a u pojedinim urbanim centrima iznosi čak i do 5 KM.
Zaključak
Poskupljenje osnovnih prehrambenih proizvoda kao što su jaja i kafa dodatno će opteretiti potrošače u BiH. Iako se do praznika zalihe i cijene održavaju stabilnim, već u prvim danima aprila građani mogu očekivati primjetna povećanja u maloprodajnim cijenama. Stručnjaci naglašavaju da su ova poskupljenja posljedica kombinacije domaćih troškova proizvodnje i globalnih tržišnih kretanja.
Potrošačke organizacije upozoravaju da bi ova poskupljenja mogla imati lančani efekat na druge prehrambene proizvode, posebno one u čijoj proizvodnji učestvuju jaja ili kafa kao sirovina. Ugostiteljski sektor već je najavio mogućnost korekcije cjenovnika, dok građani izražavaju zabrinutost zbog sve većeg pritiska na kućne budžete. U kontekstu inflacije i već povišenih životnih troškova, ovakva kretanja dodatno otežavaju svakodnevicu prosječnog domaćinstva u Bosni i Hercegovini.