Što je to miom na maternici i zašto puca: Evo kada žena hitno mora posjetiti liječnika
Miom na maternici često ne uzrokuje simptome, ali u slučaju pucanja, hitan posjet liječniku je neophodan.

Što su miomi?
Miomi su benigni tumori koji nastaju unutar ili oko maternice. Većina žena nije svjesna prisutnosti mioma jer često ne izazivaju nikakve simptome. Ovi tumori mogu biti sastavljeni od mišićnog ili fibroznog tkiva i variraju u veličini.

Simptomi
Samo jedna od tri žene osjeti simptome mioma, koji mogu uključivati:

  • Obilne ili bolne menstruacije
  • Bol u trbuhu ili donjem dijelu leđa
  • Zatvor
  • Bol ili nelagodu tijekom seksualnih odnosa

Utjecaj na plodnost i trudnoću
U rjeđim slučajevima, miomi mogu uzrokovati neplodnost ili utjecati na trudnoću. Budući da često ne pokazuju simptome, miomi se obično otkriju tijekom rutinskog pregleda i potvrđuju ultrazvukom.

Uzroci i faktori rizika
Točan uzrok nastanka mioma nije poznat, ali se obično povezuje s estrogenom. Najčešće se razvijaju tijekom reproduktivnog razdoblja (između 16 i 50 godine), kada je razina estrogena najviša. U menopauzi, kada razina estrogena opada, miomi se obično smanjuju. Obezne žene imaju višu razinu estrogena, pa su miomi kod njih češći.

Liječenje
Ako miomi ne uzrokuju tegobe, liječenje nije potrebno, jer se često smanjuju s vremenom. Međutim, ako postoje simptomi, potrebno ih je liječiti. Ako terapija ne donese rezultate, dostupne su kirurške i manje invazivne metode.

Pucanje mioma

Pucanje mioma može uzrokovati akutnu bol u trbuhu i blago povišenu temperaturu. Uzroci pucanja mogu biti:

  • Povećan pritisak u trbuhu
  • Povišen krvni pritisak u venama kod trudnica
  • Potencijalna povreda

Neki miomi su pričvršćeni za tijelo maternice “drškom”, pa pucanje te veze također dovodi do odvajanja mioma. Također, kada miom postane veći nego što krvna žila koja ga opskrbljuje može izdržati, može doći do pucanja.

Hitna terapija
U slučajevima pucanja mioma, terapija se fokusira na zaustavljanje krvarenja i očuvanje maternice, posebno kod mlađih žena i onih koje još nisu rađale. Jedna od minimalno invazivnih procedura je embolizacija uterine arterije, koja se izvodi u blagoj sedaciji i traje oko sat vremena.

Detaljnije o miomima na maternici

Postoji nekoliko vrsta mioma, ovisno o njihovoj lokaciji u maternici:

  • Submukozni miomi – nalaze se ispod sluznice maternice i mogu deformirati unutrašnjost maternice.
  • Intramuralni miomi – razvijaju se unutar zida maternice.
  • Subserozni miomi – rastu na vanjskoj strani maternice i mogu se proširiti u okolne organe.
  • Pedunkulirani miomi – povezani su s maternicom uskom drškom ili peteljkom i mogu uzrokovati bol ako se peteljka uvrne.

Miomi se obično dijagnosticiraju putem:

Ginekološkog pregleda:
Liječnik može osjetiti nepravilnosti u obliku maternice tijekom fizičkog pregleda.

Ultrazvuka:
Najčešća metoda za potvrdu prisutnosti mioma.

Magnetske rezonancije (MRI):
Koristi se za detaljnije prikazivanje velikih ili brojnih mioma.

Histeroskopije:
Postupak koji omogućava liječniku da direktno pregleda unutrašnjost maternice.

Zaključak
Miomi na maternici su česti benigni tumori koji pogađaju mnoge žene, posebno tijekom reproduktivnog razdoblja. Iako često ne uzrokuju simptome, njihova prisutnost može dovesti do različitih zdravstvenih problema, uključujući teška menstrualna krvarenja, bolove i komplikacije tijekom trudnoće.

Pravovremena dijagnoza i adekvatno liječenje ključni su za upravljanje miomima i minimiziranje njihovog utjecaja na kvalitetu života. Liječenje može varirati od medikamentne terapije i minimalno invazivnih zahvata do kirurških operacija, ovisno o ozbiljnosti simptoma i planovima pacijentice za buduću trudnoću.

Važno je da žene budu svjesne simptoma mioma i redovito posjećuju ginekologa radi pregleda. Održavanje zdravog životnog stila također može pomoći u smanjenju rizika od razvoja mioma.

Konačno, u slučaju pucanja mioma, hitan posjet liječniku je neophodan kako bi se spriječile ozbiljnije komplikacije i sačuvalo zdravlje maternice. Redovita medicinska kontrola i informiranost o mogućim simptomima ključni su za pravovremeno i uspješno liječenje mioma.