Pojavio se “novi” bijeli luk: Što nam prodaju u domaćim marketima i kako ga prepoznati

Proizvođači bijelog luka suočavaju se s ozbiljnim izazovima. Osim kineskog bijelog luka i prošlogodišnjih problema, tržište je preplavljeno bijelim lukom iz Sjeverne Makedonije i Albanije.

Zbog ekonomske neisplativosti, mnogi poljoprivrednici odustaju od proizvodnje bijelog luka, a predviđa se da će se površine pod ovom biljkom dodatno smanjiti. Glavni problem je uvoz iz Albanije i Sjeverne Makedonije, koji je prošle godine oborio cijene i prisilio mnoge domaće proizvođače na povlačenje. Potrošači obično biraju jeftinije proizvode, pa nije iznenađenje da je uvozni bijeli luk traženiji.

“Najveći problem je nekontrolirani uvoz bijelog luka iz Albanije i Sjeverne Makedonije. Trgovci iz Beograda odlaze tamo i kupuju luk po nižim cijenama, što zaustavlja našu prodaju”, objašnjava za MONDO Aleksandar Granić iz Zrenjanina, koji već desetljeće uzgaja bijeli luk u Žitištu.

Dodatno, veliki dio bijelog luka na svjetskom tržištu dolazi iz Kine, čak 80%. To nije iznimka ni kod nas, pa postoji velika šansa da konzumirate luk pun štetnih kemikalija ako ne čitate deklaracije i ne obraćate pažnju na izgled proizvoda.

Sve manje kineskog luka, ali novi izazovi

Kako Granić navodi, iako je kineski uvoz još uvijek značajan, djelomično se smanjio jer potrošači ne žele konzumirati luk iz Kine. “Kineski bijeli luk ne zadovoljava očekivani kvalitet, ali se i dalje prodaje u velikim trgovinskim lancima, gdje je teško naći domaći luk. Kinezi izbjeljuju luk varikinom i prskaju ga kemikalijama kako bi ga zaštitili tijekom transporta brodom. Tako se uništava sve što je ljekovito u luku”, kaže Granić.

Postoje i izvješća da se kineski bijeli luk uzgaja u kanalizacijskim vodama, što dodatno zabrinjava potrošače. “Bijeli luk je otporna biljka, ali ako se uzgaja u kanalizacijskim vodama, to je ozbiljan problem”, ističe naš sugovornik.

Nažalost, ponekad je teško utvrditi podrijetlo namirnica, pa tako običan luk može postati prijetnja za naše zdravlje ako dolazi iz Kine. Kineski bijeli luk se može prepoznati po izrazito bijeloj boji, dok je luk iz Albanije i Sjeverne Makedonije teže prepoznati.

Problem sa sortama i štetnicima

Granić objašnjava da u Srbiji dominiraju proljetne sorte bijelog luka koje su aromatičnije i kvalitetnije od jesenjih sorti iz Sjeverne Makedonije. Prošle godine domaći proizvođači imali su velikih problema s muhama koje su polagale larve na luk, što je uzrokovalo pojavu crva. “To pokazuje koliko je domaći luk prirodan jer nije dovoljno zaštićen insekticidima”, kaže Granić.

“Prošle godine bilo je teško za proizvođače bijelog luka. Morali smo uložiti mnogo truda i sredstava, a rezultat je neizvjestan”, zaključuje Granić.

Potrošači bi trebali obratiti pažnju na podrijetlo bijelog luka i birati kvalitetne proizvode kako bi zaštitili svoje zdravlje

Novi izazovi za domaće proizvođače bijelog luka

Pored problema s uvozom i tržišnom konkurencijom, domaći proizvođači bijelog luka suočavaju se i s klimatskim promjenama koje utječu na prinos i kvalitetu njihovih proizvoda. Sve učestaliji ekstremni vremenski uvjeti, poput suša i poplava, dodatno kompliciraju uzgoj ove biljke.

Kvaliteta i sigurnost hrane

Sigurnost hrane postaje sve važnija tema, s obzirom na sve veći broj izvješća o kontaminaciji uvoznog bijelog luka. Kineski bijeli luk, zbog svojih metoda uzgoja i obrade, često sadrži štetne kemikalije koje mogu negativno utjecati na zdravlje potrošača. Osim izbjeljivanja varikinom, u kineskom bijelom luku mogu se naći ostaci pesticida i herbicida koji se koriste tijekom transporta kako bi se spriječilo stvaranje gljivica.

Razlike između domaćeg i uvoznog bijelog luka

Domaći bijeli luk, posebno sorte uzgojene u Srbiji, često je aromatičniji i kvalitetniji od uvoznog. Proljetne sorte bijelog luka koje se uzgajaju u Srbiji poznate su po svojoj intenzivnoj aromi i boljem okusu, dok jesenske sorte iz Sjeverne Makedonije i Albanije imaju veće plodove, ali su manje aromatične.

Kako bi se osigurala kvaliteta i sigurnost bijelog luka koji kupujete, stručnjaci savjetuju nekoliko koraka:

Provjerite deklaraciju:
Uvijek provjerite podrijetlo bijelog luka na deklaraciji. Preferirajte domaće proizvode kada god je to moguće.

Izgled bijelog luka:
Kineski bijeli luk je izrazito bijel i često izgleda “savršeno”. Domaći bijeli luk može imati nepravilnosti u boji i obliku, što je znak prirodnog uzgoja.

Miris i okus:
Domaći bijeli luk ima intenzivniji miris i okus u usporedbi s uvoznim. Ako primijetite da bijeli luk nema karakterističan miris, to može biti znak da je tretiran kemikalijama.