Čičoka – prirodni saveznik dijabetičara, odlična za mršavljenje i zdravu probavu
Čičoka, poznata i kao jeruzalemska artičoka ili divlji krompir, prava je riznica zdravlja i prirodni saveznik za mnoge tegobe modernog čovjeka. Iako kod nas još uvijek nedovoljno poznata, ova neobična biljka sve češće pronalazi svoje mjesto na trpezama vrhunskih kuhara širom svijeta.

Njeni slatkasti, nepravilni gomolji možda na prvi pogled ne izgledaju primamljivo, ali kriju nevjerovatna ljekovita svojstva. Posebno se preporučuje osobama oboljelim od dijabetesa, ali i svima koji se bore s viškom kilograma ili žele poboljšati probavu. Nauka čičoku prepoznaje i kao prirodni probiotik, jer blagotvorno djeluje na crijevnu floru i varenje.

U nastavku saznajte sve o njenom sastavu, ljekovitosti i načinima pripreme. Otkrivamo zašto je čičoka idealna za dijabetičare, mršavljenje i zdravu probavu.

Kako uzgojiti čičoku – jednostavno i zahvalno povrće
Čičoka, latinskog naziva Helianthus tuberosus L., vodi porijeklo iz Srednje Amerike. Poznata je pod raznim imenima – morska repa, mačja repa, zemljina kruška, slatki krompir, pa čak i divlji krompir.

Ova višegodišnja biljka visine do 3,5 metra ima čvrst korijenov sistem, a cvijet joj podsjeća na suncokret. Gomolji čičoke mogu biti bijele, žute ili ružičaste boje i izgledom podsjećaju na đumbir.

Dobra vijest je da čičoka ne zahtijeva posebne uslove za uzgoj – uspijeva gotovo na svakom tlu, osim na zemljištima gdje je ranije rastao suncokret. Voli vodu i bolje napreduje u kišnom periodu. Otporna je na niske temperature – plodovi preživljavaju i do -40 stepeni Celzijusa.

Sadi se krajem jeseni ili najkasnije do sredine aprila, a vadi se u oktobru. Gomolji se skupljaju ručno, a prije vađenja stabljike se pokose.

Nevjerovatna ljekovita svojstva čičoke

Niskokalorična, a nutritivno bogata
Čičoka je pravi izbor za sve koji paze na unos kalorija – 100 grama svježeg gomolja sadrži svega 73 kcal. Ne sadrži masti ni holesterol, a bogata je prehrambenim vlaknima i složenim ugljikohidratima bez skroba.

Posebno se ističe prisustvo inulina, biljnog vlakna koje organizam ne razgrađuje, već služi kao hrana dobrim bakterijama u crijevima. Inulin poboljšava probavu, jača imunitet, snižava holesterol i šećer u krvi te doprinosi zdravlju srca i kostiju.

Bogatstvo vitamina i minerala
Čičoka obiluje vitaminima A, C i E, kao i flavonoidima poput karotena, koji djeluju kao snažni antioksidansi. Oni štite organizam od raka, infekcija i upalnih procesa.

Od minerala posebno se izdvajaju kalijum, gvožđe i bakar:

  • Kalijum štiti srce, reguliše krvni pritisak i jača kosti.
  • Gvožđe pomaže kod anemije i poboljšava krvnu sliku.
  • Bakar doprinosi zdravlju kostiju i nervnog sistema.
  • Čičoka sadrži i vitamine B kompleksa – tiamin, riboflavin, piridoksin i pantotensku kiselinu – važne za metabolizam, zdravlje kože i kose te normalno funkcionisanje organizma. Također je dobar izvor folne kiseline, neophodne trudnicama za pravilan razvoj ploda.

Prirodni saveznik dijabetičara i onih koji žele smršati
Za razliku od običnog krompira, čičoka ne sadrži skrob, već inulin, pa je odličan izbor za dijabetičare. Pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi, poboljšava glikemijski indeks i podstiče razvoj zdrave crijevne mikroflore.

Redovno konzumiranje čičoke može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, poboljšati antioksidativnu zaštitu i olakšati regulaciju tjelesne težine. Njeno vlakno inulin smanjuje osjećaj gladi, produžava sitost i podstiče hormone zadužene za sagorijevanje masti.

Ubrzava metabolizam i poboljšava probavu
Čičoka je idealna za sve koji žele ubrzati metabolizam i riješiti se viška kilograma. Pospješuje rad crijeva, sprječava zatvor i pomaže u eliminaciji toksina iz tijela.

Zahvaljujući probiotičkom efektu, čičoka hrani dobre bakterije u crijevima, jača imunitet, smanjuje loš holesterol i podstiče zdravu probavu.

Čuva zdravlje kostiju, srca i krvnih sudova
Kalijum i ostali minerali iz čičoke čine kosti čvršćima, a posebno se preporučuje ženama u menopauzi kao prirodna zaštita od osteoporoze, artritisa i reumatskih tegoba.

Također, čičoka snižava holesterol i trigliceride, štiti srce i krvne sudove, poboljšava krvnu sliku i pomaže kod anemije zahvaljujući obilju gvožđa. Antioksidansi u čičoki čiste organizam od toksina i poboljšavaju cirkulaciju.

Prirodni afrodizijak i saveznik u borbi protiv urinarnih infekcija
Zanimljivo je da čičoka djeluje i kao prirodni afrodizijak – jača libido i potenciju kod oba pola, a posebno pomaže muškarcima poboljšavajući pokretljivost spermatozoida i zdravlje prostate.

Preporučuje se osobama koje pate od urinarnih infekcija, otežanog ili neredovnog mokrenja, kao i onima koji imaju problema sa zadržavanjem tečnosti u tijelu.

Kako koristiti čičoku u ishrani – ukusni i zdravi recepti
Čičoka se može jesti sirova, kuvana, pečena ili pržena. Ima blagi, slatkasti ukus koji podsjeća na kombinaciju artičoke i kestena. Možete je dodati u salate, supe, čorbe ili je pripremiti kao prilog uz meso.

Evo nekoliko jednostavnih prijedloga:

  • Sirova čičoka naribana u salatu s limunovim sokom i maslinovim uljem
  • Pečena čičoka u rerni s malo začina i maslinovog ulja
  • Krem supa od čičoke s dodatkom luka i bijelog luka
  • Čips od čičoke – tanke kriške ispeći u rerni do hrskavosti

Zaključak – zašto čičoku vrijedi uvrstiti u svakodnevnu ishranu
Čičoka je pravo prirodno blago – niskokalorična, bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, s brojnim benefitima za zdravlje. Pomaže u borbi protiv dijabetesa, gojaznosti, probavnih problema, jača imunitet, štiti srce i kosti.

Ako želite prirodan način da poboljšate zdravlje, regulišete tjelesnu težinu i unesete korisne nutrijente – čičoka je pravi izbor za vas. Isprobajte je već danas i uvjerite se u njena moćna ljekovita svojstva!