Uzgajajte paradajz u plastičnim bocama i zaboravite na kupovinu: Detaljno uputstvo
Ako nemate puno prostora za vrt, a želite svoj domaći paradajz, ovo je odlična i praktična metoda za vas. Uzgajanje paradajza u plastičnim bocama ne samo da štedi prostor, već omogućava obilnu berbu čak i na balkonu ili terasi.

Ova metoda je jednostavna, efikasna i odlična za reciklažu plastične ambalaže. Umjesto da bacate plastične boce i kutije, iskoristite ih za uzgoj zdrave i ukusne hrane.

Priprema sadnica
Za početak, pripremite ambalažu za hranu (plastične posude od jogurta, margarina ili slične). Temeljno je operite kako biste uklonili sve ostatke hrane.

Na dnu posude napravite 6 rupa kako bi višak vode mogao slobodno oticati.

Zatim uzmite zreo paradajz i isijecite ga na tanke kolutove.

Na dno posude stavite sloj zemlje (supstrata), preko toga poređajte kolutove paradajza, pa sve prekrijte još jednim slojem zemlje.

Dobro zalijte i poklopite posudu.

Nakon pet dana primijetit ćete prve male izdanke. Za oko dvije sedmice sadnice će biti dovoljno jake za presađivanje.

Pažljivo ih izvadite i posadite svaku u posebnu saksiju ispunjenu kvalitetnim supstratom.

Dobro zalijte i ostavite da dalje rastu. Nakon mjesec dana dobit ćete snažne i zdrave mlade biljke spremne za sljedeći korak.

Sadnja u plastične boce
Pripremite nekoliko plastičnih boca od 5 litara. Odsijecite im dno i na bočnim stranama izbušite rupe kroz koje ćete kasnije provući kanap za vješanje.

Takođe, pripremite manje plastične boce (npr. od 1 ili 1.5 litra) i izbušite rupe po cijelom obodu do polovine visine. Ove manje boce služit će za zalijevanje.

Svaku sadnicu paradajza umotajte u prozirnu foliju kako biste je lakše provukli kroz grlo velike boce.

Nakon toga, u veliku bocu naspite sloj supstrata, postavite biljku, a pored nje ubacite manju bocu sa rupama koja će služiti kao rezervoar za vodu.

Napunite bocu supstratom do pola ili malo više, tako da paradajz ima dovoljno prostora za razvoj.

Objesite boce na osunčano i zaklonjeno mjesto, najbolje tamo gdje su zaštićene od vjetra.

Ponovite postupak za svaku sadnicu koju imate.

Njega i održavanje
Nakon sadnje, izvadite foliju sa biljaka i odmah zalijte koristeći bocu-rezervoar.

Biljkama je potrebna redovna njega. Zalijevanje vršite u bocu sa rupama, odakle će voda postepeno dospijevati do korijena.

Za prihranu koristite prirodno đubrivo koje možete pripremiti od kuhinjskih ostataka – usitnjenih kora od banane, ostataka povrća poput brokule i mljevenih ljuski jaja. Sve pomiješajte sa malo vermikomposta.

Ovu mješavinu s vremena na vrijeme dospite u bocu za zalijevanje kako biste paradajzu obezbijedili dodatne hranjive materije.

Za potporu biljci koristite deblju žicu kojom ćete pridržavati stabljiku i spriječiti njeno lomljenje pod težinom plodova.

Nakon mjesec dana obavezno odstranite sve bočne izdanke koji biljci oduzimaju snagu i usmjerite rast ka glavnoj stabljici i plodovima.

Uklonite i sve suhe ili oštećene listove.

Vrlo brzo biljka će procvjetati, a ubrzo nakon toga možete očekivati prve plodove.

Zaključak
Ova metoda uzgoja paradajza u bocama idealna je za male prostore i balkone. Jednostavna je za primjenu, a omogućava vam da tokom cijele sezone uživate u vlastitim, svježim i domaćim plodovima.

Uz malo truda i strpljenja, nikada više nećete morati kupovati paradajz.

Sretno!