Luk vlašac mnogi poznaju kao ukusan dodatak jelima, ali njegova prava vrednost se često zanemaruje. Blagi miris, niska kalorijska vrednost i bogatstvo hranljivih materija čine ovu biljku pravim zdravim začinom za vašu ishranu.
Ovaj blagi luk, sličan sremušu, prepun je nutrijenata koji pozitivno utiču na naše zdravlje. Snižava rizik od kardiovaskularnih bolesti, poboljšava imunitet, jača kosti, poboljšava vid, podstiče varenje i pomaže zdravlju mozga. Kako se koristi u ishrani i medicinske svrhe, saznajte u nastavku.
Uzgoj vlašca: od bašte do balkona
Luk vlašac, latinski nazvan Allium Schoenoprasum, poznat je i kao chives, drobnjak, ptičji luk. Ova biljka je vrlo jednostavna za uzgoj i može se gajiti u vrtovima, baštama, a i u plastenicima. Najbolje je posaditi ga u martu, dok će prvi cvetovi već u junu biti vidljivi. Takođe, možete ga posaditi i u jesen.
Luk vlašac odlično podnosi zimu i niže temperature, veoma je otporan i lako se oporavlja od mehaničkih povreda. Njegovi listovi se mogu više puta godišnje obrezivati, a on se brzo regeneriše. U poslednje vreme, sve je popularniji uzgoj vlašca u saksijama, pa ga možete imati čak i na balkonima, terasama ili u sobama. Za uspešan rast, važno je koristiti kvalitetnu i rastresitu zemlju, a biljka se zaliva nekoliko puta nedeljno kako bi tokom cele godine bila dostupna.
Zdravstvene prednosti vlašca
Jedna kašika svežeg vlašca obezbeđuje oko 3% dnevnih potreba za vitaminima A i C, dok sadrži značajne količine vitamina K, kalcijuma, magnezijuma, fosfora i kalijuma. Najčešće se koristi kao začin, dodajući se u supe, čorbe i kuvana jela.
Vlašac je bogat i vitaminom B8 (kolinom), koji je ključan za razvoj mozga, poboljšava memoriju i intelektualne sposobnosti. Takođe, pomaže u stvaranju mijelina, zaštitne opne nervnih ćelija, i podržava zdravlje srca, smanjujući nivo LDL holesterola i poboljšavajući cirkulaciju.
Uz to, kolin ima umirujući efekat na nervni sistem i mišiće, a koristi se za lečenje nesanice, neuralgija i depresije. Takođe, folna kiselina (vitamin B9) prisutna u vlašcu takođe doprinosi zdravlju nervnog sistema.
Vlašac sadrži lutein i zeaksantin, dva snažna antioksidanta koja štite oči, usporavaju razvoj katarakte i održavaju zdravlje vida, naročito kod onih koji imaju porodičnu istoriju problema sa očima. Takođe, pomaže u regulaciji očnog pritiska.
Podstiče varenje i pomaže u regulaciji probave
Za osobe koje pate od opstipacije, neredovne stolice ili gasova, vlašac je odličan izbor. Ovaj divlji luk pokreće varenje, poboljšava redovno pražnjenje creva i deluje antibakterijski, sprečavajući nakupljanje loših bakterija.
Prevencija tumora i antibakterijska svojstva
Alicin i kvercetin, koji se nalaze u vlašcu, imaju značajnu ulogu u prevenciji različitih vrsta raka, naročito raka želuca, debelog creva i prostate. Alicin ima i antibakterijska, antigljivična i antivirusna svojstva, zbog čega se koristi u lečenju parazita, posebno u antiparazitskim dijetama za decu.
Upotreba vlašca u kuhinji
Blaga aroma vlašca savršeno se slaže sa mnogim namirnicama, naročito jajima i mekim sirom. Koristi se u brojnim jelima, od salata i supa do omleta i domaćih pašteta. Salata od vlašca i krompira je pravi gastronomski hit, a ovim začinom možete poboljšati ukus gotovo svakog jela, bilo da je u pitanju čorba, varivo ili domaći sos.
Vlašac nije samo ukusan, već i koristan za vaše zdravlje, pa ga obavezno uvrstite u svakodnevnu ishranu i uživajte u svim njegovim prednostima!