Evo kada krompir postaje opasan! Ovo su znakovi da ga je bolje baciti
Krompir je hranjiva namirnica, ali u određenim uslovima može postati štetan po zdravlje. Posebnu pažnju treba obratiti kada krompir postane zelen, proklija ili se smežura, jer tada sadrži veće količine solanina – prirodnog alkaloida koji krompir koristi kao zaštitu od štetočina. Solanin menja ukus krompira, ali i predstavlja rizik po zdravlje kada je prisutan u visokim koncentracijama.
Kada krompir postane štetan?
Zeleni delovi, klice i smežurana površina ukazuju na to da je nivo solanina u krompiru povećan. Konzumacija takvog krompira može izazvati različite probavne tegobe poput bolova u stomaku, mučnine, povraćanja i dijareje. Stoga, ako primetite da je krompir izgubio svež izgled, poželjno je izbegavati ga ili ukloniti oštećene delove i klice pre pripreme.
Simptomi trovanja solaninom
Ukoliko konzumirate krompir sa viškom solanina, simptomi trovanja obično se javljaju unutar 36 sati. Oni uključuju mučninu, povraćanje, bolove u stomaku, dijareju, glavobolju i opštu slabost. Ovi simptomi mogu trajati od jednog do sedam dana, u zavisnosti od količine solanina unetog u organizam.
Opasnosti od bakterija u hrani
Trovanje solaninom je relativno retko, ali bakterijske infekcije poput listerije i jersinije mogu predstavljati ozbiljan rizik. Ove bakterije su prisutne u namirnicama kao što su mleko i meso, a mogu se razmnožavati čak i na niskim temperaturama, poput onih u frižideru. Listerija može prouzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme kod osoba s oslabljenim imunitetom, dok trovanje jersinijom najčešće pogađa decu. Pravilna termička obrada (minimalno 78°C) ključna je za uništavanje ovih bakterija.
Kako bezbedno koristiti krompir?
Ako primetite da je krompir samo delimično zahvaćen zelenilom ili ima manje klice, ovi delovi se mogu pažljivo odstraniti, nakon čega je krompir bezbedan za upotrebu. Međutim, ako je krompir potpuno zelen ili smežuran, bolje ga je baciti kako biste izbegli moguće zdravstvene komplikacije.
Evo dodatnih informacija o tome kada krompir može postati opasan i kako pravilno rukovati ovom namirnicom:
1. Razlozi zašto krompir postaje zelen
Krompir postaje zelen kada je predugo izložen svetlu, bilo prirodnom ili veštačkom. Ova promena u boji rezultat je pojačanog stvaranja hlorofila, koji nije štetan, ali je povezan s povećanjem solanina – otrovnog alkaloida. Čak i kada je krompir samo delimično zelen, prisutnost solanina može biti opasna, pa je bolje odstraniti zeleni deo pre pripreme.
2. Kako prepoznati krompir bogat solaninom?
Osim zelene boje, znakovi kao što su klice, neprirodno gorak ukus i smežurana ili mekana tekstura ukazuju na visok nivo solanina. Ako primetite da je krompir smežuran ili proklijao, pre konzumacije uklonite klice i sve delove s promenama u boji. Ipak, za potpuno svež i siguran krompir, preporučljivo je birati čvrste, glatke gomolje bez znakova propadanja.
3. Saveti za čuvanje krompira
Kako bi krompir što duže ostao svež i bezbedan, preporučuje se da ga čuvate na tamnom, hladnom i suvom mestu, idealno između 7°C i 10°C. Frižider nije preporučljiv jer preniska temperatura može ubrzati stvaranje šećera u krompiru, što kasnije može dovesti do formiranja štetnih supstanci pri prženju. Izbegavajte držanje krompira u plastičnim kesama jer one zadržavaju vlagu, što može izazvati truljenje.
4. Kada je bolje izbegavati krompir potpuno?
Konzumacija krompira s višim nivoom solanina može biti posebno rizična za decu, trudnice, starije osobe i one sa oslabljenim imunitetom. U slučaju da krompir ima mnogo zeleniša ili brojne klice, najbolje ga je izbegavati, jer su osetljive grupe podložnije ozbiljnijim simptomima trovanja, poput dehidracije i teških stomačnih problema.
5. Načini pripreme koji mogu smanjiti solanin
Pečenje ili kuvanje celog krompira neće potpuno eliminisati solanin, ali blanširanje (kratko prokuvavanje) krompira pre daljeg kuvanja ili pečenja može smanjiti količinu solanina. Međutim, važno je napomenuti da prženje krompira na visokim temperaturama može povećati prisustvo drugih štetnih spojeva, poput akrilamida, stoga je kuvanje u vodi ili pečenje u rerni često zdravija opcija.
Pravilno čuvanje i pažljivo biranje krompira ključno je za sprečavanje mogućih zdravstvenih rizika. Ako se pridržavate ovih smernica, krompir može ostati koristan, hranjiv i siguran dodatak vašoj ishrani.