Evo na koji načlin uzimati med ujutro za maksimalnu korist. Savjeti pčelara Anđelkovića
Med je poznat po svojim bogatim nutritivnim vrijednostima – sadrži vitamine, minerale i aminokiseline koje podržavaju pravilno funkcionisanje organizma. Međutim, kako biste zaista iskoristili sve prednosti koje med nudi, važno je znati kako ga pravilno konzumirati. Pčelar Pavle Anđelković iz Društva pčelara Beograda upozorava na čestu grešku koju mnogi prave kada uzimaju med, posebno ujutro na prazan želudac.
Prema Anđelkoviću, med bi trebalo uzimati u što čvršćem obliku kako bi se iskoristile sve njegove hranjive tvari. “U medu se nalazi oko 20 aminokiselina i do 48 različitih vitamina. Najbolji način da ih apsorbujemo je da med rastopimo u ustima – žlijezde u ustima odmah počinju da primaju te sastojke,” objasnio je. Ako med uzmemo u tečnom obliku i odmah ga progutamo, može izazvati nelagodnost u stomaku, posebno na prazan želudac. “Zato ga je bolje konzumirati u kristalizovanom stanju, što duže držeći u ustima, kao što bismo žvakali hljeb.”
Šta učiniti ako vam kristalizovani med nije prijatan?
Za one kojima ne prija direktno uzimanje meda, Anđelković preporučuje da ga rastvore u malo tople vode i tako popiju. Ova metoda omogućava da želudac apsorbuje sve potrebne sastojke bez izazivanja nelagodnosti.
Med kao preventivno sredstvo za zdravlje
Anđelković ističe da med sadrži sve potrebne elemente za zdravlje. “Moja porodica i ja redovno jedemo med, i svi smo zdravi. Med je snažno preventivno sredstvo – pomaže u borbi protiv infekcija i doprinosi jačanju imunološkog sistema,” naglasio je. Med je tako više od zaslađivača; pravilnom konzumacijom može postati vaš saveznik za jače zdravlje i bolju energiju svakog dana.
Med je jedinstven prirodni proizvod koji, pravilno korišten, može pružiti mnogobrojne zdravstvene beneficije. Kada ga konzumiramo na prazan želudac, med djeluje kao brz i prirodan izvor energije, a zahvaljujući njegovim antioksidansima, jača imunološki sistem, štiti organizam od štetnih slobodnih radikala i podržava zdravlje srca. Redovna konzumacija meda, posebno ujutro, može pomoći u regulaciji probave, što je ključno za opće zdravlje.
Med je također poznat po svojim antibakterijskim i protuupalnim svojstvima, što ga čini korisnim u prevenciji infekcija. Na primjer, korisnici koji svakodnevno konzumiraju med rijetko se suočavaju sa sezonskim prehladama ili gripom. Med pomaže u zaštiti sluzokože grla i disajnih puteva, što je posebno važno tokom hladnih mjeseci.
Osim toga, med sadrži prirodne šećere koji stabiliziraju nivo šećera u krvi, što ga čini odličnom alternativom rafinisanom šećeru za osobe koje pokušavaju poboljšati prehrambene navike. Međutim, važno je da med uvijek uzimamo umjereno, jer je i dalje visokokaloričan, i savjetuje se da ga kombinujemo s uravnoteženom ishranom.
Za maksimalan učinak, med je najbolje konzumirati u njegovom prirodnom, sirovom obliku, jer termička obrada može uništiti njegove korisne enzime i minerale. Stoga, kada se pravilno uzima, med može biti ključan dodatak svakodnevnoj rutini, koji nudi brojne dugoročne koristi za zdravlje i vitalnost.
Zaključak
Med je pravi dar prirode koji, pravilno konzumiran, može značajno poboljšati naše zdravlje. Bilo da ga uzimate radi jačanja imuniteta, podrške probavi ili kao prirodan izvor energije, važno je znati kako ga ispravno koristiti. Držanjem meda u ustima prije gutanja ili otapanjem u malo tople vode, omogućavamo svom tijelu da optimalno apsorbuje sve vrijedne hranjive tvari. Redovnom konzumacijom ovog prirodnog eliksira, gradimo snažnu odbranu protiv infekcija i doprinosimo dugoročnom zdravlju i vitalnosti. Med nije samo slatki dodatak – on je svakodnevni saveznik za bolje zdravlje.