Nutricionist Predrag Nenadić tvrdi da je ideja o izbjegavanju jaja zbog problema s kolesterolom potpuno neutemeljena. Predrag Nenadić, priznati stručnjak za prehranu, priznat je kao jedan od vodećih nutricionista u našem području, a svoje je kvalifikacije stekao na cijenjenim sveučilištima diljem svijeta. Bio je predsjednik Saveza nutricionista Jugoslavije i Društva za unapređenje prehrane.

  • Kako kaže Steele, završio je i stručno usavršavanje te je radio kao dijetetičar-nutricionist na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu u Njemačkoj. U svojim ulogama znanstvenika i publicista pisao je članke za razne stručne časopise i objavio nekoliko cijenjenih knjiga, uključujući Kako hranom sačuvati zdravlje (1976.), 1001 način doživjeti stotu (1978.), Standardi u prehrani Jugoslavenski studenti (1979), D kompleks 101 (2017), Snagom volje do idealne tjelesne težine – liječenje debljine (2018), Hrana kao lijek – dijetoterapija bolesti (2019) i Jabučni ocat – čuvar vašeg zdravlja (2019).

Njegov doprinos donio mu je brojne nagrade. Točnije, pojašnjava primarne čimbenike koji pridonose kolesterolu i masnoj jetri. Problem masne jetre ne proizlazi iz konzumiranja masne hrane; ovo je značajna zabluda. Mnogo je elemenata u igri. Jetra pretvara višak šećera u masno tkivo. Kolin (vitamin B4), tipično prisutan u slanini, jajima i mesu, pomaže u distribuciji kolesterola, sprječavajući njegovo nakupljanje u jetri i usmjeravanje na masna područja, što rezultira većim strukom, povećanjem stražnjice i tako dalje.

  • Kada izbacimo ove zdrave masnoće, bojeći se da će nam povisiti razinu kolesterola, nenamjerno razvijamo masnu jetru, kako je ranije primijetio za naš časopis i dodao: – Ovo stanje se naziva nealkoholna masna jetra. Kada jetra nakuplja masnoće, ona postaje nesposobna pravilno funkcionirati, što znači da ne može eliminirati toksine iz našeg tijela niti izvršiti detoksikaciju.

To možemo uočiti kroz različite simptome, kao što su pojava akni i prištića na našoj koži, povećanje prhuti, ljuštenje noktiju i osjećaj svrbeža po cijelom tijelu. Ističe važnost dobrog kolesterola za pravilno funkcioniranje organizma. Kolesterol nije neprijatelj čovječanstva; nego je neophodan za ljude, jer se iz njega proizvode mnogi hormoni i igra ključnu ulogu u formiranju staničnih membrana.

  • Međutim, višak kolesterola lipoproteina niske gustoće (LDL), koji se često naziva lošim kolesterolom, može dovesti do problema. Također je otkrio kako rastu trigliceridi. – Ako imate visoke trigliceride, to nije zato što jedete svinjetinu; nego je to od konzumiranja voća, značajne količine kruha, peciva i rafiniranog brašna. To je problem – naglašava za „Stil. Kako učinkovito očistiti jetru i tijelo? Odgovor leži u prehrani! Održavanje strukturiranog načina života je bitno.

Dovoljna hidratacija je ključna, jer jetra napreduje uz dovoljno vode – ovaj aspekt se ne može precijeniti! Od vitalne je važnosti uključiti optimalne razine topivih i netopivih biljnih vlakana u našu prehranu. Dodatno, treba unositi namirnice koje su korisne za jetru, posebno one gorkog okusa, poput lincure, maslačka i korijena čička. Doktor Nenadić preporučuje izbacivanje svih ugljikohidrata i umjetnih šećera iz prehrane kako biste učinkovito smanjili razinu kolesterola i triglicerida.

  • Konzumirajte hranu bogatu zdravim masnoćama, poput domaće svinjske masti, maslinovog ulja, hladno prešanih biljnih ulja i izvora bogatih kolinom poput slanine i jaja. U svoju prehranu uvrstite i losos i skušu jer su izvrsni izvori zdravih masnoća. Sokovi, osobito oni iz trgovine, ne mogu učinkovito očistiti jetru. Ovi sokovi često sadrže fruktozu, koja je naširoko prepoznata kao značajan doprinos debljanju.

Dok fruktoza dodaje slatkoću proizvodima, ona također potiče nakupljanje masti u tijelu i podiže razinu triglicerida i kolesterola. Posebno ističe da fruktoza koju dobivamo iz voća nije ista kao ona koju konzumiramo. Proizvođači ga nazivaju voćni šećer. Iako je struktura slična, fruktoza koja se koristi u industrijskim proizvodima dobiva se iz kukuruza, poznata kao glukozno-fruktozni sirup, a ne iz voća.