Hemoroidi – Bolest modernog doba: Simptomi koji mogu ukazivati na ozbiljnije stanje
Hemoroidi, poznati i kao šuljevi, postali su uobičajen problem u savremenom društvu. Uzroci njihovog nastanka su različiti, uključujući prekomjeran fizički napor (poput vježbanja u teretani), naprezanje prilikom pražnjenja crijeva zbog zatvora, trudnoću, ishranu siromašnu vlaknima, genetsku predispoziciju i gojaznost.
Iako nema preciznih podataka o broju ljudi koji pate od hemoroida, procjene stručnjaka sugeriraju da skoro svaki pedesetogodišnjak u Srbiji barem jednom u životu iskusi ovu nelagodnu boljku.
Šta su hemoroidi?
Hemoroidi su proširene vene u području anusa i završnog dijela debelog crijeva. Mogu biti spoljašnji ili unutrašnji, a javljaju se podjednako kod muškaraca i žena. Statistike pokazuju da polovica populacije starije od pedeset godina pati od hemoroida, što ukazuje na globalni zdravstveni problem. Hemoroidi se obično razvijaju zbog povećanog pritiska u krvnim sudovima analnog područja i slabosti vezivnog tkiva zidova vena. Česti uzroci uključuju hronični zatvor, nepravilnu ishranu (posebno začinjenu i ljutu hranu), konzumaciju alkohola, dugotrajno sjedenje, trudnoću, infekcije anusa, gojaznost, proljev i starenje. Genetska predispozicija također igra ulogu u njihovom nastanku.
Dijagnoza i liječenje
Ljekari obično dijagnosticiraju hemoroide na osnovu anamneze i rektalnog pregleda. U nekim slučajevima, posebno ako postoji krvarenje, preporučuje se i kolonoskopski pregled. Terapija može biti konzervativna, ali u težim slučajevima primjenjuju se operativni, invazivni ili laserski tretmani, ovisno o stepenu bolesti. Važno je započeti liječenje na vrijeme, posebno kod hemoroida prvog stepena. Hirurški tretman često pruža trajno rješenje. Hemoroidi sami po sebi nisu povezani s malignim tumorima debelog crijeva.
Simptomi hemoroida:
- Bol tokom ili nakon pražnjenja crijeva
- Svrab zbog iritacije kože
- Krvarenje u stolici
- Otok i bol u analnom području
Promjena stila života
Stručnjaci preporučuju usvajanje higijensko-dijetetskog režima ishrane koji uključuje više voća, povrća i cjelovitih žitarica, kao i povećan unos tečnosti. Treba izbjegavati začinjenu hranu i osigurati redovnu higijenu analnog područja (pranje nakon velike nužde). Obloge od kamilice, održavanje redovne i mekše stolice, kao i upotreba odgovarajućih masti i čepića, mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Kod težih oblika hemoroida, koji uzrokuju svrbež, peckanje i bol, preporučuju se naizmjenične hladne obloge (led) i tople kupke, slično kao kod proširenih vena na nogama.
Hemoroidi u trudnoći
Kod trudnica, hemoroidi su česta pojava, naročito u drugoj polovini trudnoće i neposredno nakon porođaja. Ovo stanje se često pogoršava tokom porođaja zbog pritiska uvećane materice na vene karlice i donju šuplju venu, što usporava protok venske krvi u završnom dijelu debelog crijeva. Zatvor, koji je čest problem kod trudnica, dodatno doprinosi naporu pri pražnjenju crijeva, što može izazvati hemoroide. Povećan nivo hormona progesterona, koji opušta zidove vena, također može biti faktor rizika.
Savjeti za trudnice
Nije moguće unaprijed znati hoće li se hemoroidi pojaviti tokom trudnoće, ali stručnjaci savjetuju češće odmaranje, ležanje na lijevom boku kako bi se smanjio pritisak materice na vene, redovno vježbanje prilagođeno trudnicama, lagane šetnje, izbjegavanje podizanja teških predmeta i dugotrajnog sjedenja. U početku, hemoroidi mogu biti bezbolni, ali kasnije se mogu javiti krvarenje i bol, osobito nakon stolice. Pravovremena prevencija i blaga terapija mogu pomoći u smanjenju simptoma i olakšanju ovog stanja.