Kako kuhati pasulj bez nadimanja
Pasulj je jedna od najomiljenijih namirnica, posebno poznat po vojničkom pasulju i posnom prebrancu. Iako je bogat hranjivim materijama, pasulj može izazvati probleme s varenjem zbog specifičnih spojeva koje sadrži. Doktorka Zuhra Pavlova otkrila je kako pravilno pripremiti pasulj da se izbjegnu ove neugodnosti.
Šta uzrokuje probleme s varenjem pasulja?
Pasulj, kao i druge mahunarke, sadrži fitinsku kiselinu – spoj koji vezuje važne minerale poput bakra, magnezijuma, gvožđa, cinka i joda. Zbog fitinske kiseline, organizam teže apsorbuje ove minerale, što može dovesti do njihovog deficita i problema s probavom. Ova kiselina je također jedan od uzroka nadimanja i osjećaja nelagode nakon konzumacije pasulja.
Namirnice bogate fitinskom kiselinom
Osim pasulja, fitinska kiselina se nalazi i u drugim mahunarkama poput soča i graška, kao i u orašastim plodovima (lešnici, bademi, orasi), žitaricama (pirinač, ovas, pšenica) i sjemenkama (suncokret, lan, tikva, susam). Iako ove namirnice sadrže brojne korisne hranljive materije, nepravilna priprema može smanjiti njihovu nutritivnu vrijednost.
Kako smanjiti fitinsku kiselinu i izbjeći nadimanje?
Doktorka Pavlova predlaže nekoliko metoda za neutralisanje fitinske kiseline i smanjenje nelagodnosti:
Potapanje u vodi
Namakanje pasulja u vodi prije kuhanja je najefikasniji način za smanjenje fitinske kiseline. Preporučuje se da pasulj stoji u vodi najmanje 8-12 sati. Da biste poboljšali rezultate, dodajte malo sirćeta ili limunovog soka u vodu.
Toplotna obrada
Kuhanje pasulja nakon potapanja dodatno smanjuje količinu fitinske kiseline. Ova metoda može eliminisati 30-35% štetnih spojeva.
Dodavanje surutke
Namirnice poput pasulja možete potopiti u surutku prije kuhanja. Ovo pomaže u neutralisanju fitinske kiseline i olakšava varenje.
Klijanje
Klijanje pasulja i drugih mahunarki smanjuje količinu fitinske kiseline za otprilike 50%. Klijanje je jednostavno i dodatno povećava nutritivnu vrijednost pasulja.
Kombinovana metoda
Kombinacija potapanja, kuhanja i klijanja daje najbolje rezultate. Ova metoda maksimizira nutritivnu vrijednost pasulja i smanjuje njegov potencijal za izazivanje probavnih tegoba.
Važn savjet: Nikada ne potapajte pasulj u vodi previše dugo
Iako je potapanje pasulja korisno, treba paziti da se ne ostavi u vodi previše dugo jer to može dovesti do fermentacije i neugodnog mirisa. Idealno trajanje je do 12 sati.
Dodatni savjeti za pripremu pasulja
Izbor pasulja:
Koristite svjež i kvalitetan pasulj bez vidljivih oštećenja ili mrlja. Svježi pasulj ima bolju teksturu i lakše se kuha.
Začini za lakšu probavu:
Dodajte lovorov list, kumin ili komorač tokom kuhanja kako biste smanjili nadimanje i poboljšali probavu.
Promjena vode:
Nakon prvog ključanja, zamijenite vodu u kojoj se pasulj kuhao. To dodatno smanjuje spojeve koji izazivaju probavne tegobe.
Dodavanje povrća:
Kombinujte pasulj s povrćem poput šargarepe, celera i luka za bogatiji obrok i dodatne vlakna.
Primjenjujući ove metode i trikove, ne samo da ćete poboljšati okus pasulja, već ćete osigurati njegovu lakšu probavljivost i maksimalnu nutritivnu vrijednost.
Zaključak
Pasulj je izuzetno hranjiva i ukusna namirnica, ali zbog fitinske kiseline može izazvati probleme s varenjem. Pravilna priprema – potapanje, kuhanje, dodavanje kiselih sastojaka poput sirćeta ili surutke, kao i klijanje – može značajno smanjiti ove neugodnosti. Slijedeći ove savjete, možete uživati u pasulju bez brige o nadimanju i probavnim tegobama.
Nadamo se da će vam ovaj tekst biti od pomoći.. Uživajte!