Jedna riječ može vas zaštititi od napada psa: Savjet stručnjaka koji vrijedi znati
U mnogim gradovima, psi lutalice postaju sve veći izazov. Dok su neki prijateljski nastrojeni, drugi mogu pokazati agresivno ponašanje, naročito ako su prethodno bili zlostavljani ili zapostavljeni. Znati kako se postaviti u takvoj situaciji – može biti presudno.
Zašto psi napadaju?
Psi su instinktivna bića koja ponašanje baziraju na prošlim iskustvima. Strah, trauma ili osjećaj ugroženosti često su uzroci agresije. Pas vas ne napada jer ste vi opasni – već jer se on tako osjeća.
Šta učiniti ako vas pas počne pratiti ili režati?
1. Ostanite smireni
Ne paničite. Psi osjete strah. Izbjegavajte mahanje rukama, vikanje ili trčanje – to može pogoršati situaciju.
2. Usporite pokrete i NE gledajte psa direktno u oči
Direktan kontakt očima pas može protumačiti kao izazov ili prijetnju. Okrenite se blago u stranu i polako se udaljavajte.
3. Odvucite pažnju psa
Ako imate nešto pri ruci – bocu, ruksak, čak i komad hljeba – bacite ga ispred sebe. Dok pas istražuje predmet, možete se sigurno udaljiti.
🗣️ “Ne!” – Riječ koja može zaustaviti napad
Stručnjaci preporučuju da jasno i odlučno izgovorite riječ „NE!“ ili „STANI!“. Imajte čvrst ton glasa, ali bez vikanja. Psi prepoznaju samopouzdanje, a autoritativan ton može ih zbuniti ili zastrašiti dovoljno da odustanu.
🛑 Prevencija je ključ
- Izbjegavajte poznata mjesta s velikim brojem lutalica, posebno u ranim jutarnjim i večernjim satima.
- Ne izlazite sami u slabo osvijetljena područja.
- Ako šetate psa, neka bude na povocu i pod kontrolom.
Šira odgovornost zajednice
Napadi pasa nisu isključivo problem pojedinca. Oni su odraz šireg društvenog nemara – od neodgovornih vlasnika do nedostatka zakonskih mjera za zaštitu ljudi i životinja. Edukacija, sterilizacija i programi udomljavanja su ključ dugoročne promjene.
Susret s agresivnim psom može biti zastrašujuć, ali pribranost i znanje mogu vas zaštititi. Umjesto panike, koristite jasno držanje, pravilan ton i tehniku odvraćanja. I ne zaboravite – riječ “NE!” izgovorena odlučno često čini razliku.
🦴 Ako želimo dugoročno rješenje, moramo svi zajedno raditi na odgovornom postupanju s životinjama i stvaranju sigurnijeg zajedničkog prostora za život.
“Ljubav prema životinjama ne isključuje oprez – i obrnuto”
Živimo u vremenu u kojem su psi lutalice postali dio svakodnevice, posebno u urbanim sredinama gdje se društvene i ekonomske okolnosti često prelamaju na plećima onih najnezaštićenijih – a to su upravo napuštene životinje. I dok većina nas instinktivno voli pse i suosjeća s njima, ne smijemo zanemariti činjenicu da nepredvidivo ponašanje pojedinih pasa može biti opasno – naročito za djecu, starije osobe ili one koji ne znaju kako reagirati.
Upravo zbog toga znanje spašava, doslovno. Naučiti kako se ponašati u susretu s agresivnim psom nije samo pitanje samoodbrane – to je izraz zrelosti, mudrosti i odgovornosti. Jedna riječ, jedan pokret, pa čak i samo pravilan stav tijela može napraviti razliku između neugodne situacije i ozbiljne opasnosti.
Međutim, ne smijemo zaboraviti dublji uzrok problema – napušteni psi nisu sami izabrali sudbinu ulice. Njih su napustili ljudi. I zato je naš zadatak dvostruk: štititi sebe, ali i graditi društvo u kojem pas više neće biti lutalica, već voljen i zaštićen član zajednice.
Pomozimo jedni drugima da naučimo kako živjeti sigurno, ali i s empatijom. Budimo glas za one koji ga nemaju – i učimo svoju djecu da se životinje ne odbacuju, nego vole i poštuju.
🔁 Jer samo kad riješimo uzrok, više nećemo morati liječiti posljedice.