Žir – Zaboravljeni, ali izuzetno korisni plod hrasta

Priroda nas svakodnevno iznenađuje svojim ljekovitim darovima, a jedan od njih je žir, koji je, iako često zanemaren, izuzetno koristan za naše zdravlje. Iako većina nas hrast povezuje sa jesenjim plodovima, žir je zapravo moćan saveznik u očuvanju zdravlja, a njegova ljekovita svojstva poznata su u narodnoj medicini već vekovima. U poslednje vreme, sve više se istražuju koristi ovog prirodnog “blaga”. Ovaj članak pruža detaljan pregled zdravstvenih prednosti žira, kao i jednostavan vodič za pripremu napitaka od žira.

Ljekovita svojstva žira

Žir je bogat hranjivim tvarima i posjeduje značajna ljekovita svojstva koja ne smijemo ignorisati. Sadrži tanine, skrob, proteine, masti, kao i minerale poput kalijuma, fosfora, magnezijuma i kalcijuma. Takođe, žir je izvrstan izvor vitamina B6, koji je neophodan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i očuvanje zdrave kože. Ovaj plod sve više postaje popularan u prirodnim tretmanima, jer pomaže u održavanju vitalnosti i općem zdravlju.

Jedna od najvažnijih prednosti žira je njegova sposobnost da reguliše funkciju štitne žlijezde, jer napici pripremljeni od žira mogu pomoći u balansiranju proizvodnje hormona. Takođe, kafa od žira se koristi za poboljšanje broja krvnih stanica, lečenje anemije i ublažavanje bolova u zglobovima. Žene koje imaju problema sa menstrualnim ciklusom ili su starije od 40 godina mogu posebno imati koristi od ovog napitka.

Kako pripremiti napitak od žira

Priprema napitka od žira nije previše složena, ali zahteva određenu količinu strpljenja. Evo kako možete pripremiti ovaj zdravi napitak:

Sakupljanje žira – Žir se prikuplja u jesen, kada prirodno pada sa hrastova. Birajte samo zdravo, neoštećeno voće.

Guljenje žira – Da bi žir lakše ogulili, možete ga ostaviti u vodi preko noći. Nakon toga, uklonite tvrdu spoljašnju ljusku.

Sušenje i mlevenje – Oguljeni žir treba da se osuši na suvom i prozračnom mestu. Kada se potpuno osuši, sameljite ga u blenderu ili mlinu za kafu dok ne dobijete prah sličan mljevenoj kafi.

Prženje mljevenog žira – Pre nego što pripremite napitak, propržite kašičicu mljevenog žira u suvom tiganju ili loncu. Ovaj korak poboljšava ukus i smanjuje gorčinu.

Priprema napitka – Pržene žireve prelijte sa 1 dcl vrele vode i dinstajte oko 10 minuta. Nakon toga, procijedite napitak.

Dodavanje po želji – Ako želite, možete dodati šećer, med ili mlijeko kako biste poboljšali ukus.

Kako i kada piti napitak od žira

Preporučuje se konzumacija jednog napitka dnevno, najbolje ujutro ili pre jela. Redovno pijenje ovog napitka može vam pomoći u regulaciji rada štitne žlijezde i poboljšanju općeg zdravlja. Kafa od žira je takođe odlična alternativa običnoj kafi, jer ne sadrži kofein, što je savršen izbor za one koji žele smanjiti unos kofeina, ali i dalje uživati u toplom napitku.

Druge zdravstvene prednosti napitka od žira

Osim što je izuzetno koristan za štitnu žlijezdu, napitci od žira pružaju brojne druge zdravstvene koristi:

Poboljšava probavu – Zbog visokog sadržaja vlakana, ovaj napitak može pomoći u poboljšanju probave i smanjenju nadutosti i plinova.

Jača imunitet – Vitamini i minerali koje žir sadrži pomažu u jačanju imunološkog sistema, povećavajući otpornost organizma na infekcije.

Pomaže u lečenju anemije – Žir je bogat gvožđem i prirodni je lek za anemiju.

Ublažava bolove u zglobovima – Redovno konzumiranje napitaka od žira može pomoći u ublažavanju bolova izazvanih artritisom i drugim upalnim stanjima.