Muče vas bolovi u želucu? Prirodna rješenja u obliku čajeva – Recepti za svaki problem
Kada bolovi u želucu postanu svakodnevna neprijatnost, prirodni čajevi mogu biti vaš saveznik u borbi protiv tih tegoba. Bilo da patite od gastritisa, helikobakterije, trovanja hranom ili problema s varenjem, postoji odgovarajući čaj koji može umanjiti simptome i poboljšati vaše stanje. Pronaći pravi čaj koji vam najviše odgovara može zahtijevati strpljenje, ali rezultati su vrijedni truda.
Čaj od đumbira
Đumbir je poznat po svojim ljekovitim svojstvima i smatra se odličnim saveznikom za smirivanje želudačnih tegoba. Čaj od đumbira pomaže u ublažavanju želučane kiseline, a posebno je koristan za trudnice koje pate od jutarnje mučnine i vrtoglavica. Također, ovaj čaj pomaže kod nadutosti, gasova, gastritisa i problema s varenjem.
Priprema je jednostavna: isjeckajte oko 1 centimetar svježeg korijena đumbira na sitne komade, dodajte ga u šolju vrele vode i ostavite da stoji 15 minuta. Procijedite čaj prije ispijanja, a za dodatne zdravstvene beneficije možete dodati limun i med, iako limun nije pogodan za svakoga zbog svoje kiselosti.
Čaj od kamilice
Kamilica je poznata po svom umirujućem dejstvu na želudac. Ovaj čaj smiruje iritaciju izazvanu želudačnom kiselinom koja se često javlja kod gastritisa i pomaže u smanjenju gasova. Takođe, pomaže kod dijareje i mučnine, a preporučuje se i kod menstrualnih bolova i kao dodatak terapiji kod hemoterapije.
Za pripremu, dodajte kašičicu osušenog cvijeta kamilice u 250 mililitara ključale vode. Ostavite da odstoji 5 do 10 minuta, a zatim ispijte. Da bi biljni čajevi djelovali, potrebno je redovno konzumiranje, pa budite uporni i pijte čaj nekoliko nedelja.
Čaj od bosiljka za čir na želucu
Bosiljak je izuzetno efikasan kod čira na želucu, koji se manifestuje pečenjem i bolovima u stomaku. Pijenje čaja od bosiljka svakodnevno tokom jedne nedelje može značajno ublažiti simptome, ali je važno napraviti pauzu od dvije nedelje prije ponovnog konzumiranja.
Čaj pripremite tako što dodate kašiku suvog bosiljka u 250 mililitara vrele vode. Ostavite da odstoji 5 do 10 minuta, a zatim procijedite. Možete koristiti i sušeni bosiljak iz prodavnice.
Čaj od slatkog korijena
Čaj od slatkog korijena ima snažno antiupalno dejstvo, što ga čini odličnim izborom za osobe koje pate od čira na želucu ili dvanaestopalačnom crijevu. Ovaj čaj ne samo da umanjuje bolove, već pomaže i pri obnavljanju sluzokože oštećene usljed helikobakterije.
Za pripremu, dodajte 1 do 5 grama suhog slatkog korijena u 250 mililitara vrele vode. Pijte ovaj čaj tri puta dnevno prije obroka, i to nedelju dana zaredom, nakon čega slijedi pauza od tri nedelje.
Čaj od čuvarkuće
Čuvarkuća, često prisutna u našim dvorištima, također ima ljekovita svojstva koja se koriste u narodnoj medicini. Čaj od čuvarkuće se preporučuje za gastritis, helikobakteriju i čir na želucu. Ovaj čaj obnavlja sluzokožu želuca i pomaže u smanjenju simptoma poput pečenja, nadutosti i gasova.
Priprema zahtijeva 4 svježa lista čuvarkuće, koja treba sitno isjeckati i staviti u 200 mililitara vode. Kada voda provri, sklonite sa vatre i procijedite. Pijte čaj svako jutro na prazan stomak tokom tri nedelje.
Čaj od kantariona
Kantarion je poznat po svojim umirujućim svojstvima, a čaj od ove biljke se koristi za liječenje različitih stomačnih tegoba, uključujući i čir na želucu. Ovaj čaj ne samo da umanjuje bolove u želucu, već i smiruje uznemirenost i strah koji mogu pratiti teške bolesti.
Za pripremu mješavine čaja za želudac, pomiješajte 20 grama sušenog cvijeta kantariona, korijena crnog gaveza, hajdučke trave, sladića i lanenog sjemena. Prelijte jedan litar vrele vode preko mješavine i ostavite da stoji 6 sati. Ovaj čaj pijte tokom dana umjesto vode, najduže nedelju dana zaredom, nakon čega slijedi pauza od mjesec dana.
Bol u želucu tokom trudnoće
Bol u želucu je česta pojava tokom trudnoće, a često je uzrokovana pritiskom materice na želudac i dijafragmu. Čaj od žalfije može biti od pomoći u ovim situacijama. Jednu kašiku suvog lista žalfije stavite u 200 mililitara vrele vode, ostavite da odstoji 10-15 minuta, procijedite i pijte svakodnevno prije obroka.
Pored ublažavanja bolova, ovaj čaj pomaže i kod helikobakterije, čira, te obnavlja sluzokožu želuca i poboljšava crijevnu floru.
Zaključak
Prirodni čajevi mogu biti veoma efikasni u liječenju različitih stomačnih tegoba, ali je ključno biti strpljiv i dosljedan u njihovom korišćenju. Neki čajevi mogu zahtijevati nekoliko sedmica redovne upotrebe kako bi pokazali rezultate. Pronađite čaj koji vama najbolje odgovara i uživajte u blagodatima prirodnog liječenja.