Oslobodite se nadutosti, bolova u zglobovima, ukočenosti i išijasa: Savjeti dr. Marjanović za čišćenje organizma
Dugotrajno sjedenje i stajanje, fizička neaktivnost, nepravilna prehrana, posebno u vrijeme blagdana kada se prejedamo, kao i stres, nisu samo čimbenici rizika za pojavu gojaznosti. Oni također izazivaju spazam mišića, bolove u kostima, išijas, spondilozu i zakrivljenost kičme.
Iako degenerativne promjene ne možemo potpuno obnoviti, možemo zaustaviti daljnje propadanje vježbanjem i fizikalnom terapijom te unosom zdravih i umjerenih namirnica.
Važnost fizičke aktivnosti i pravilne prehrane
Fizička aktivnost neizostavan je dio zdravog načina života. Kako bismo se oslobodili većih tegoba i uspješno eliminirali toksine iz našeg tijela, moramo reducirati prehranu: smanjiti unos industrijski prerađene hrane, brze hrane i hrane pune štetnih aditiva te unositi namirnice koje naše tijelo može pravilno iskoristiti. To će olakšati probavu, ukloniti nadutost i grčeve u stomaku, kaže prim. dr. Biljana Marjanović.
Što konkretno trebamo učiniti?
Ako imamo mogućnosti, fizičke aktivnosti trebamo provoditi na otvorenom, gdje možemo udahnuti svježi zrak. Također, važno je unositi dva litra tekućine dnevno, ali izbjegavati zaslađena i gazirana pića te pretjerane količine kave. U tanjir stavimo prirodne i raznovrsne namirnice bogate vitaminima, mineralima, visokokvalitetnim proteinima i zdravim esencijalnim mastima.
Očekivani rezultati
Vježbanje jača skelet i mišiće. Znojenjem se izbacuju toksini, ubrzava krvotok i rad srca te potiče metabolizam. Međutim, rezultati neće biti vidljivi ako se prejedamo hranom koja se deponira u masne naslage. Osjećaj nelagode, umora, težine i bola će nas i dalje pratiti.
Potreba za dijetom
Postoji mnogo dijeta, ali ne smijemo ih započinjati bez konzultacija s liječnicima i nutricionistima.
Prirodna detoksikacija
Prirodna detoksikacija dostupna je svima, a mnogi čistači organizma mogu se pronaći na našim tržnicama. Treba jesti voće i povrće, a meso kuhati umjesto pržiti s dodatnim masnoćama.
Preporučene namirnice
Trebamo redovito doručkovati nakon jutarnjih vježbi i imati češće, ali manje obroke tijekom dana. Preporučuju se svježe salate od sezonskog povrća, integralni kruh bez pivskog kvasca koji možemo sami napraviti, sirovi bijeli luk, đumbir, kim, ljute papričice, kisele i slatke jabuke, južno voće te nerafinirana ulja, integralni pirinač, ovas i ječam.
Pravilno kombiniranje namirnica
Ne preporučuje se miješanje previše namirnica. Najbolje su jednostavni obroci. Također, jednom tjedno možemo unositi samo povrtnu juhu, salate s jabučnim octom i svježe cijeđene sokove. Na stolu neka često budu zeleniš, cvekla, paprika te crni i bijeli luk.
Uloga orašastih plodova
Konzumiranje orašastih plodova utažit će glad. Preporučuju se bademi, sjemenke bundeve, lana i suncokreta jer povoljno djeluju na cijeli organizam.
Biljni čajevi
Biljni čajevi, bez obzira na vašu kondiciju, također su poželjni jer čiste organizam. Zeleni čaj ima visok sadržaj antioksidansa, a čaj od đumbira može zamijeniti jutarnju kavu i podići energiju. Čaj od koprive čisti organizam i slaže se sa zdravim grickalicama.
Dodatni savjeti
Prirodni darovi mogu ublažiti tegobe onima koji boluju od bolova u kostima. Savjetujem mješavinu od 250 g oraha i četiri kašike meda, uz dodatak malo limunovog soka. Nejasne bolove u donjem dijelu leđa može otjerati gavez, a problemi s gastrointestinalnim traktom mogu se riješiti uz pomoć lincure, maslačka i aloe. Sve je povezano – kad imamo grčeve, stradaju i crijeva, kičma i mišići.